Şoförleri koruyan ''kafes'' uygulaması dünya genelinde uygulanıyor

İstanbul Acıbadem'de yaşanan olay otobüslerin ve şoförlerin güvenliğine bir kez daha dikkat çekti. Dünyada uygulanan yöntem ise: paravan

Şoförleri koruyan ''kafes'' uygulaması dünya genelinde uygulanıyor
A+ A-

Türkiye’de çok az otobüste şoför mahalli dış müdahalelere karşı korumalı. Metrobüslerde şoför mahallinde herhangi bir koruma yok.

Dünyada ise birçok ülkede toplu taşıma araçlarını kullanan görevliler, yolcuların muhtemel saldırılarına karşı fiziksel olarak korunuyor.kaf2.jpg

Örneğin ABD’de konuya bilimsel yaklaşılmış ve şoförün yolcularla bağlantısını tamamen koparmadan onu fiziksel müdahaleden koruyacak en etkin yöntem araştırılmıştı.

Tamamen bu konuya odaklanan ABD Transit Kooperatif Araştırma Programı (TCRP) da geçtiğimiz yıllarda raporlar hazırlamıştı.

Bazı ülkelerde şoför mahalli demir parmaklıkla çevrilirken ABD’nin New York şehrinde son 6 yıldır cam paravan uygulaması yapılıyor.

Bu cam paravanın ön kısmındaki boşluk, şoförün gerektiğinde Akbil benzeri ücret toplama aygıtına erişebilmesini sağlıyor.kaf.jpeg

2008’de New York’ta bir otobüs şoförü bir yolcu tarafından bıçaklanarak öldürülmüş, 2009’da ise otobüs şoförleri yaklaşık 400 kez saldırıya uğramıştı.

Türkiye’de de özellikle sabah saatlerinde son derece kalabalık olan İstanbulmetrobüslerinde sık sık kavgalar yaşanıyor.

Hürriyet