Soma Maden Faciası Davasında Yargılama Yeniden Başladı (3)

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 6'sı tutuklu 46 sanıklı davanın öğleden sonraki bölümünde, ilk olarak...

Soma Maden Faciası Davasında Yargılama Yeniden Başladı (3)
A+ A-

SICAK KÖMÜR ÇIKIYORDU

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 6'sı tutuklu 46 sanıklı davanın öğleden sonraki bölümünde, ilk olarak makine yağlama ustası Orhan Özer, dinlendi. Bantların tambur bölümlerini yağladığını anlatan Orhan Özer, olay günü saat 14.20 gibi işlerinin bittiğini söyleyip, "Biz yağlama yaptığımız zaman bandın çalışması durmaz. O gün bant durduğu anda ben de yağlama işini bıraktım. Bu sırada bazı işçiler, bağırarak benim bulunduğum tarafa geldi. Trafonun patladığını söylediler. O gün olay anına kadar dikkat çeken bir olumsuzluk yoktu. Sadece bir hafta önce sıcaklık artmıştı. Kömürler de sıcak çıkıyordu" dedi. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, savcılık ifadesine göre bazı değişikliklerin olduğunu hatırlatması üzerine Orhan Özer, "Ben olaydan sonra arkadaşlarımı kaybetmiştim. Gördüklerimin de psikolojisiyle, çevremde anlatılanları, ben yaşamışım gibi savcılıkta anlatmışım. Ama sonradan bunun farkına vardım ve mahkeme verdiğim ikinci ifademde bu anlatımlarımı düzelttim" dedi. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, hem sanıkların hem de avukatlarının bu çelişkiler üzerine yönettikleri soruları ise, Orhan Özer'in ifadesinden sonra kabul etmedi.

DURUŞMALAR İKİ DEĞİL TEK HAFTA OLACAK

Avukatların isteği üzerine iki işçinin ifadelerinin alınmasının tamamlanmasından sonra, bir kez daha önceki dönemde çeşitli mahkemelerde olayla ilgili tanıklar ile mağdurların verdiği ifadelerin okunmasına geçildi. Bu arada Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın, öncekilerde olduğu gibi iki hafta olarak planlanan duruşma periyodunu, gerek bilirkişi raporunun gelmemesinden gerekse de ifade okuma sürecinin tamamlanacak olmasından dolayı bu cuma bitirmeyi planladığı aktarıldı. Bu yöndeki çalışma planını mağdur ve sanık avukatlarına da söylediği ifade edilen Mahkeme başkanı Aytaç Ballı, duruşmayı yarına erteledi.