Soma'daki Maden Faciası Davası

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde 44'üncü oturumu tamamlanan duruşmada, faciadan sağ kurtulan maden işçilerinin talimatla alınan ifadeleri okundu

Soma'daki Maden Faciası Davası
A+ A-

MANİSA (AA) - Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın 44'üncü oturumunda, faciadan sağ kurtulan madencilerin yaşadıkları şehirlerde talimatla alınan ifadeleri okundu.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 44'üncü oturumunda, faciadan kurtulan madencilerin, yaşadıkları şehirlerdeki asliye ceza mahkemelerince talimatla ifadelerinin alındığı bildirilerek, bu ifadelerin okunmasına geçildi.

Madenci ifadelerinde, "facianın yaşandığı ocağa müfettişlerin incelemeye geleceği günler önceden bildirilerek hazırlıkların yapıldığı ve eksikliklerin giderildiği", "kazaya karşı kaçış planı olmadığı ve madencilerin bu konuda bilgilendirilmediği", "son aylarda üretim baskısı yaşandığı", "iş güvenliğine kısmen riayet edildiği" ve "facianın yaşandığı dönemde madendeki ısının arttığı" konularına yer verdikleri dikkati çekti.

İfadelerinde işe başlarken kendilerine karbonmonoksit maskesi zimmetlendiğini ve teorik olarak bir kişinin üzerinde maske eğitimi verildiğini aktaran madencilerin birçoğu, maskelerin tek kullanımlık olması ve gereksiz kullanana para cezası verilmesi nedenleriyle çalışıp çalışmadığını dahi kontrol edemediklerini belirtti.

Oturuma, yarın devam edilmek üzere ara verildi.

- Olay

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömürleri AŞ tarafından işletilen ocakta, 13 Mayıs 2014'te saat 15.00 sıralarında başlayan yangında, 420 metre derinlikte ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, faciada 301 madenci ölmüş, 162 işçi kurtarılmıştı.

Olayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada tutuklu 6 sanık ile beşinci duruşma sonunda yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesine karar verilen vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.