Suriye'de kaç terörist grup var ?

Suriye'de kaç terörist grup var ?

Rusya'dan yapılan açıklamada Suriye'deki grupların sayısının 163 olduğu bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov, Ürdün'ün koordinesinde hazırlanan listeye alınan grupların sayısının 163’e ulaştığını söyledi.

Rusya ve Ürdün’ün Suriye’de bir çözüm süreci öncesinde hazırlanmasını hayati gördükleri terör örgütleri listesinde şu ana kadar 163 grubun yer aldığı bildirildi.

Terörist Gruplar Listesi, Ürdün’ün koordinesinde hazırlanıyor. Listede IŞİD ve El Nusra gibi katılımcı ülkelerin tamamının terörist kabul ettiği gruplar bulunuyor. Ancak listenin Viyana Toplantıları’na katılan 17 ülkenin duruşunu göstermesine de dikkat ediliyor.

Rus Interfax ajansına konuşan Gatilov, “Suriye’deki terörist gruplar listesi 163 gruba ulaştı ve çalışmalar Ürdün’ün koordinesinde Suriye Destek Grubu’na dahil olan ülkelerin de dahil olduğu şekilde devam ediyor.” dedi.

Suriye’de bir çözüm arayışında olan Uluslararası Suriye Destek Grubu, geçtiğimiz hafta New York’ta gerçekleştirdiği toplantıda ağırlıklı gündem maddesi olarak Suriye’deki terörist gruplar listesini görüşmüştü. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin geçen haftaki Rusya ziyareti ve New York’ta gerçekleştirilen Suriye zirvesinin gündem maddesini de bu liste oluşturmuştu.

Lavrov, New York’ta yaptığı açıklamada Suriye’nin başkenti Şam’da yerleşim yerlerini bombalayan bütün grupları terörist olarak gördüklerini söylemişti. Aynı toplantıda Ürdün tarafından sunulan listenin de güncellenmesi ve genişlemesi gerektiğini vurgulamıştı.

Ürdün tarafı ise her ülkenin kendisine ait bir terörist listesi gönderdiğini, ülkelerin bu konuda ortak bir noktada olmadıklarından yakınmıştı.