Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Suudi Arabistanlı Bakandan Görmez'e Ziyaret

Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanı Al Şeyh, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'i ziyaret etti - Al Şeyh: - "İslam ümmeti bizden İslam'ın terör ve terör örgütlerinden korunmasını istiyor. İslamofobi denen sorunu birlikte çözeceğiz inşal

Suudi Arabistanlı Bakandan Görmez'e Ziyaret
A+ A-

ANKARA (AA) - Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanı Salih Bin Abdülaziz Al Şeyh, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanlığındaki makamında Al Şeyh'i ağırlayan Görmez, ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Görmez, "Özellikle İslam dünyasının içinden geçtiği süreçlerde her iki ülkenin birlikte, bütün dünyaya ve insanlığa yapacağı barış hizmetleri olacağını ve bu ziyaretin önemli açılımlara yol açacağını düşünüyorum." dedi.

Kardeşlik ilişkileri, insani ilişkiler ve kültürel ilişkilerin çok daha önemli olduğuna işaret eden Görmez, "Birkaç ay önce ben Sayın Bakanı Riyad'da ziyaret ettim ve o ziyaretin iki müessese ve iki ülke arasındaki ilişkilere farklı bir boyut kazandırdığını düşünüyorum. Sayın Bakan sadece bakan değil, büyük bir İslam alimi olarak İslam dünyasının içinden geçtiği süreçlerle ilgili büyük katkılar sunan bir ilim adamıdır. Riyad'da ilim adamlarıyla yaptığımız oturumu unutmam mümkün değil." diye konuştu.

Bu coğrafyada yaşayan bütün ilim adamlarına büyük görevler düştüğünü vurgulayan Görmez, "Başka dünyalarda Müslümanları kuşatan İslamofobi ile birlikte mücadele edebilmeliyiz. Bütün bu buluşmalar inşallah bu yaraların sarılmasına vesile olur." ifadelerini kullandı.

- "İslam'ın çağrısı bizim birleşmemizi gerektiriyor"

Konuk bakan Al Şeyh de, kendisini ve heyetini ağırlayan Başkan Görmez'e teşekkür etti.

Geçtiğimiz aylarda Ankara ve İstanbul'da yaşanan terör olaylarından dolayı Türk halkına taziye sunmak istediğini dile getiren Al Şeyh, bu saldırıların kendilerini çok derinden üzdüğünü, acıyı Suudi Arabistan'dan hissettiklerini belirtti.

İki ülkenin birliği ve beraberliği ile İslam aleminin barış ve huzuru için yapılacak çalışmaları desteklediklerini kaydeden Al Şeyh, "Ümmetin sıkıntılarını öncelik sırasına koyarak çözmeliyiz. İslam'ın çağrısı bizim birleşmemizi gerektiriyor. Biz de buna inanıyoruz ve onun için buradayız. İslam ümmeti bizden İslam'ın terör ve terör örgütlerinden korunmasını istiyor. İslamofobi denen sorunu birlikte çözeceğiz inşallah. Bu çalışmalar neticesinde inşallah İslam ümmetinin faydasına hayırlı sonuçlar çıkacağına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.