Taksim meydanında gergin anlar: Yürümek isteyen kadınlara polis müdahalesi

Taksim meydanında gergin anlar: Yürümek isteyen kadınlara polis müdahalesi
Güncelleme:

İstanbul'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis tarafından müdahale edildi.

Beyoğlu'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle toplanan kadınlar, Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Polis, izinleri olmadığı gerekçesiyle grubun Taksim Meydanı'na girişlerine izin vermedi. Grup ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Antalya'da da Feminist Gece Yürüyüşü yapmak isteyenlerle polis arasında gergin dakikalar yaşandı.

 ARBEDE ÇIKTI

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Antalya Kadın Platformu'nun çağrısı ile Feminist Gece Yürüyüşü yapmak üzere bir araya gelen çeşitli siyasi parti, STK, sendika ve derneklere üye kadınlar, Üçkapılar önünde toplandı. Burada slogan atan yaklaşık 200 kişilik grup daha sonra yürümek istedi. Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri başvuruları bulunmadığı gerekçesiyle yürüyüşe izin veremeyeceklerini gruba iletti. Emniyet yetkilileri ile kadınlar arasında yapılan görüşmelerin ardından platform üyeleri yürümekte diretince polis ve kadınlar arasında arbede çıktı. Polis ekipleri kadınların yürümeye çalışması üzerine biber gazıyla grubun bir kısmını dağıttı.

 30 GÖZALTI

Kadın platformu üyeleri 2 gruba dağılırken, bir grup çevik kuvvet polislerinin olduğu alanda kalırken, diğer grup ise Atatürk Caddesi’nin olduğu alana geçerek yolu kapatmaya çalıştı. Polis ekipleri, dağılmaları yönünde çağrılarda bulunsa da Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar ısrarla yürümek isteyince arbede yaşandı. Arbede sırasında polis ekipleri, kadınlara destek veren erkeklerin de aralarında bulunduğu 30 kişiyi gözaltına aldı. Polisin müdahalesiyle dağılan kadınlardan bazıları tekrar toplanarak Attalos Heykeli’ne kadar yürüdükten sonra dağıldı.