Başbakan'dan ''cep''te vergi indirimi müjdesi
Hasarsız araç için uygun fiyat dönemi başladı
Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikası üretimine başladı

Tariş Arazisini Referandurumu Öncesi Kuşadası'nda Pankart Gerginliği

AYDIN Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan 9 bin 958 dönümlük TARİŞ arazinin nasıl kullanılacağının belirlenmesi için 15-17 Nisan tarihleri...

Tariş Arazisini Referandurumu Öncesi Kuşadası'nda Pankart Gerginliği
A+ A-

AYDIN Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan 9 bin 958 dönümlük TARİŞ arazinin nasıl kullanılacağının belirlenmesi için 15-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak refaranduma sayılı günler kala, çevrecilerin astığı "Kuşadası, TARİŞ arazisine yapılaşmasız yeşil alan istiyor" yazılı pankart ve afişler, zabıta ekipleri tarafından toplandı. Pankartların izinsiz olduğu ve ilan, reklam vergileri ödenmediği için toplandığı ileri sürülse de Kuşadalılar, sosyal medyadan tepkilerini dile getirerek Büyükşehir Belediyesi'nin bu tutumuna tepki gösterdi.

Kuşadası'nda deniz kıyısındaki yüzde 73'lük hissesi Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği, kalanı ise Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği ile Tariş Üzüm Birliği'ne ait 9 bin 958 dönümlük arazi ilk olarak 1997 yılında satışa çıkartıldı. Ancak, dönemin belediye başkanları bu satışa karşı çıkıp arazinin kentsel rekreasyon alanı olarak kalmasını istedi. Arazinin ilk satışa çıkarıldığı dönemde belediye başkanlığı görevini yürüten CHP'li Engin Berberoğlu, araziyi satılması halinde yeşil alan olarak ilan edeceklerini açıklayınca, ihale iptal edildi.

Söz konusu arazi 2007 yılı Ağustos ayında tekrar satışa çıkarıldı. Araziyi bir konsorsiyumun aldığı ve 15 katlı otel yapacağı açıklanınca, bu kez dönemin AK Partili Belediye Başkanı Fuat Akdoğan devreye girdi. Konuyu görüşen Belediye Meclisi arazinin yeşil alan olmasına karar verdi.

Her dönem şansını deneyen Tariş yöneticileri bundan sonra da birkaç kez araziyi satışa çıkardı, ancak belediye, sivil toplum örgütleri ve turizmcilerin tepkileri yüzünden kimse araziyi satın almaya yanaşmadı. Satışı yılan hikayesine dönen araziyi son ihalede 24 milyon 200 bin lira veren Aydın Büyükşehir Belediyesi satın alarak, tartışmalara da son noktayı koydu.

Yeraltına otopark yapılacağı açıklanan arazinin ne amaçla kullanılacağının belirlenmesi için 15-17 Nisan tarihleri arasında referandum yapılacağı duyuruldu. CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası'nın bir Kent Meydanı kazandırmak istediklerini belirtirken, referanduma sayılı günler kala söz konusu çevrecilerden tepkiler gelmeye başladı.

Geçen 11 Nisan'da Kasım Yaman Parkı'nda toplanan bir grup, arazinin yeşil alan olarak değerlendirilmesini isteyip, bir takım kararlar aldı. Grup ardından arazinin bulunduğu yere geçip, çevredesindeki elektrik direkleri ve korkuluklara, "Kuşadası, TARİŞ arazisine yapılaşmasız yeşil alan istiyor" yazılı pankart ve afişler astı. Çevrecilerin astığı pankart ve afişler, dün saat 21.00 sıralarında otobüsle ilçeye gelen Aydın Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Hakan Genç ve toplam 30 zabıta memuru tarafından toplandı. Pankart ve afişlerin toplanmasına karşı çıkan çevreciler Ersel Öztürk, Levent Vardar ile Bülent Yalçındağ ile zabıtalar arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Pankartların izinsiz olduğu ve ilan, reklam vergileri ödenmediği için toplandığı belirtildi.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ GÖSTERDİLER

Araziye ne yapılacağına halkın karar verecek olmasına karşın zabıtanın asılan pankartları toplamasına anlam veremediklerini belirten Kuşadalılar, sosyal medyada bu durumu eleştirdi. Çevre konusundaki girişimleri ve açtığı davalarla tanınan Avukat Nilgün Öğünçlü, "Bugün TARİŞ için tavrını yeşil alandan yana kullanan ve görüşünü pankartla paylaşan bizlere, Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin tahammülsüzlüğü, 15, 16, 17 Nisan'da yapacakları şeyin meşru olmayacağını gösterdi" dedi.

CHP'li Kuşadası Belediye Meclisi eski Üyesi Murat Yakar da "Kuşadası'nda yeşil alan istemekten başka bir talebi olmayan pankart ve afişlerimizden çok rahatsız olmuşlar. Ne olursa olsun direneceğiz. Yarın yine TARİŞ arazisi karşısında olacağız. Eskiden afiş, pankart astığımızda Kuşadası Belediyesi "Bizim çocuklar, yabancı değil" derdi. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden bu şefkati beklemeyin" diye tepki gösterdi.

ÜÇ GÜN SANDIĞA GİDİLEBİLECEK

TARİŞ arazinin hangi amaçla değerlerileceğinin belirlenmesi için Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından referandum yapılacak. Arazinin bulunduğu yere 15 Nisan tarihinde sandık konulacak. Aydın ve Kuşadası'nda yaşayanlar, buradaki sandığı arazinin hangi amaçla değerlendirilmesini istediklerini belirten görüşlerini yazdıkları notları bu sandığa atacak. Üç gün boyunca 11.00-18.00 saatlari arasında dileyen herkes sandığı gidip, görüşünü belirten oyunu kullanack. Sandıktan çıkacak oyların değerlendirilmesiyle yapılacak proje şekillendirilecek.

FOTOĞRAF