Terör örgütü PKK'ya iki ayda ağır darbe

Terör örgütü PKK'ya iki ayda ağır darbe

PKK'ya yönelik eylül ve ekim aylarında düzenlenen operasyonlarda bin 528 terörist etkisiz hale getirildi.

Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya  yönelik saldırılar gerçekleştiren, siviller ve çocukları dahi hedef almaktan  çekinmeyen terör örgütü PKK'ya operasyonlarla karşılık verildi, eylül ve ekim  aylarında bin 528 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.

Ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen, genç, yaşlı  ve çocuk ayırt etmeksizin saldırılarında sivilleri de hedef alan PKK'lı  teröristlere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türk Polis Teşkilatı'nın  amansız takibi sürüyor.

"Gece, gündüz, şehir merkezi ya da kırsal" demeden yurt içindekiler  başta olmak üzere yurt dışında da PKK'lı teröristlerin peşini bırakmayan,  haftalarca arazide kalarak operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, terör  örgütü PKK'ya iki ayda ağır darbe vurdu.

Güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmemek için genellikle  patlayıcılarla tuzak kuran ya da pusu şeklinde eylemler yapan PKK'lı  teröristlerin, ağır kayıp verdikleri için bombalı araçlarla yapmak istediği  birçok eylem de ekiplerin dikkati sayesinde önlendi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1 Eylül-31 Ekim'de terör  örgütü PKK'nın saldırılarında 35'i köy korucusu, 86'sı asker, 4'ü polis olmak  üzere 125 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Saldırılarda Hakkari'de 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde Ak Parti  1. sıra adayı AHMET BUDAK, İçişleri Bakanlığınca Erciş Belediyesi Meclis üyeliği  için görevlendirilen Latifiye Mahallesi Muhtarı Mehmet Şerif Doğu, AK Parti Özalp  İlçe Başkan Yardımcısı Aydın muştu ve AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan  Aktert'in de aralarında bulunduğu 16 sivil yaşamını yitirdi, hamile bir kadın ve  çocukların da olduğu 32 sivil, operasyonlarda da 12 korucu, 165 asker ve 17 polis  yaralandı.

BİN 528 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Güvenlik güçleri, ülkenin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar  gerçekleştiren terör örgütü PKK'ya yurt içi ve dışında hava ve kara  operasyonlarıyla karşılık verdi.

Eylül ve ekimdeki operasyonlarda bin 528 PKK'lı terörist (bin 426 ölü,  24 teslim, 78 yakalanan) etkisiz hale getirildi.

PKK ve örgütün gençlik yapılanmasına yönelik olmak üzere pek çok ilde  1 Eylül'den 31 Ekim'e kadar gerçekleştirilen operasyonlarda da 964 şüpheli  gözaltına alındı. Bunlardan, aralarında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp  Altınörs, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile DBP'li  Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın da bulunduğu 333'ü tutuklandı.

33 BOMBA YÜKLÜ ARAÇ İMHA EDİLDİ

İki aylık süreçte Tunceli, Diyarbakır, Bingöl, Şemdinli, Mardin,  Şanlıurfa, Van, Muş, Erzurum ve Hakkari'de karayollarına döşenen 25 patlayıcı,  güvenlik güçlerinin dikkati sayesinde imha edildi.

Şırnak, Muş, Van, Hakkari, Diyarbakır, Bitlis ve Tunceli'de PKK'lı  teröristlerce bombalı saldırılarda kullanılmak üzere hazırlanan 33 araç, güvenlik  güçlerince fark edildi. Bomba yüklü araçlar, kontrollü şekilde imha edilirken,  güvenlik güçlerinin dikkati büyük faciaları önledi.

HAVA HAREKATLARI

Terör örgütü PKK'ya yönelik TSK'nın, Irak'ın kuzeyi ve yurt içindeki  bazı bölgelere düzenlediği hava harekatları sürüyor.

Çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonlarda bölücü  terör örgütüne ait barınak ve silah mevzileri de imha edildi.

Güvenlik güçlerinin yanı sıra sivilleri de hedef alan bombalı  saldırılar gerçekleştiren ve kış hazırlığı yapan PKK'lı teröristlere yönelik  Tunceli, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Mardin, Kars, Siirt, Bingöl, Ağrı, Bitlis,  Muş, Erzurum ve Erzincan başta olmak üzere bölgedeki operasyonlar aralıksız devam  ediyor.

Operasyonlarını zorlu kış ve arazi şartlarına rağmen sürdüren güvenlik  güçleri, ele geçirdikleri silah ve mühimmatın yanı sıra birçok sığınak, mağara ve  barınağı da içindeki yaşam malzemeleriyle imha ederek, örgütün kış yapılanmasına  büyük zarar verdi.

SİLAHLI İHA'LAR GÖZ AÇTIRMIYOR

Son dönemde ihbar ya da istihbarat beklemeden zorlu hava ve arazi  koşullarına rağmen didik didik terörist arayan ve örgüt mensupları ya da  yandaşlarınca "ulaşılamaz", "tespit edilemez" denilen sığınak, depo ve terör  örgütü mevzilerini imha eden Jandarma Özel Harekat (PÖH) ve Polis Özel Harekat  (JÖH) timleri, silahlı insansız hava araçlarıyla (İHA) terör örgütüne ağır darbe  vurdu.

Yerleşim yerlerinin yanı sıra kırsalda da dağı taşı, vadi ve ormanları  adeta karış karış tarayarak örgüt mensuplarını köşeye sıkıştıran güvenlik  güçleri, örgütün sözde üst düzey sorumluları olmak üzere yüzlerce teröristi  etkisiz hale getirdi.

Operasyonlarda İHA'lardan alınan anlık istihbaratları değerlendirip  PKK hedeflerini havadan ve karadan ateş altına alan güvenlik güçleri, terör  örgütüne ait yüzlerce sığınak, depo ve mevzi ile tonlarca patlayıcıyı imha etti.

ÖRGÜT AĞIR ZAİYAT VERDİ

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, son dönemdeki  başarılı operasyonlarla büyük oranda üye, mühimmat ve moral kaybı yaşayan terör  örgütü PKK, taktik değişikliğine giderek genç ve tecrübesiz teröristleri sahaya  sürmeye başladı.

Ölüme gönderildiklerini söyleyen birçok terörist, sözde bölge  sorumlularına karşı çıkmaları üzerine infaz edildi. Örgütün sözde grup  sorumlularının, telsiz konuşmalarında TSK'nın icra ettiği operasyonlarda çok  zayiat verdiklerini ve yeni katılımların olmadığını söyledikleri belirlendi.

Güvenlik güçlerince Çukurca'da düzenlenen operasyonda kaçan  teröristlerin bıraktıkları eşyalar arasındaki notlarda örgütte moral bozukluğu  yaşandığı, teröristler arasında birbirlerine silah çekecek seviyede tartışmalar  olduğu, bölgedeki terör örgütü mensuplarının sözde grup liderlerine itaat  etmedikleri, psikolojik sorunlar yaşadıkları ve örgütten kaçmayı düşündüklerine  ilişkin ifadeler yer aldı.

KORUCULARI VE SİYASİLERİ HEDEF ALDILAR

Bölge halkından destek göremeyen bölücü terör örgütü üyeleri, köy  korucularını ve kendilerine muhalif siyasetçileri de hedef aldı.

Teröristlerin, Lice ilçesinde operasyondan dönen geçici köy  korucularını taşıyan minibüse düzenlediği roketatarlı saldırıda bir korucu şehit  oldu, 3 korucu yaralandı.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde yol kesen terör örgütü PKK mensupları,  kaçırdıkları köy korucusunu götürdükleri Ayvalık köyünde şehit etti.

AK Parti Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert, iş yerinde PKK'lı  teröristlerin düzenlediği saldırıda hayatını kaybetti. AK Parti Özalp İlçe Başkan  Yardımcısı Aydın Muştu da evinde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu yaşamını  yitirdi.

Ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozarak kanlı saldırılar gerçekleştiren  terör örgütü PKK'ya bir ağır darbe de bölge halkından geldi.

Van'da bir araya gelen 16 ilden 181 aşiret temsilcisi, bölgedeki terör  saldırılarına yayımladıkları ortak bildiriyle tepki gösterirken, birçok vatandaş  da PKK'nın sözde sorumlularını ihbar ederek yakalattı.

İçişleri Bakanlığından, etkin ve kararlılıkla yürütülen terörle  mücadele sürecinde ihbarda bulunarak devlete verdikleri destekle aranan terör  örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesini sağlayan vatandaşlara, Ödül  Komisyonu tarafından 4 milyon 680 bin lira ödül verildiği açıklandı.

SON İKİ AYDA ÖNE ÇIKAN TERÖR OLAYLARI

Eylül ve ekim aylarındaki önemli terör olaylarının bazıları şöyle:

- Teröristler, Kurban Bayramı'nın ilk gününde Van'da AK Parti İl  Başkanlığı önündeki polis noktasına bomba yüklü araçla saldırı düzenledi.  Saldırıda 50'si sivil, 4’ü polis olmak üzere 54 kişi yaralandı.

- Şırnak-Van karayolunda güvenliği sağlayan askerlere PKK'lı  teröristlerce düzenlenen saldırıda 6 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı.

- Van'ın Çaldıran ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda 8  asker şehit oldu, 8 asker yaralandı.

- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü PKK üyelerine yönelik  operasyonda 7 asker şehit oldu, 20 asker yaralandı. Operasyonda 104 terörist  etkisiz hale getirildi.

-  Ağrı'nın Doğubayazıt ile Van'ın Çaldıran ilçesi sınırları arasında  bulunan Tendürek Dağı'nın Gökçebulak köyü mevkisindeki korucu noktalarına PKK'lı  teröristlerce saldırı düzenlendi. Saldırıda 7 korucu, 2 asker ve bir emekli köy  korucusu şehit oldu, 3 asker ve 2 vatandaş yaralandı.

- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca  gerçekleştirilen havanlı saldırıda 3 asker şehit düştü, biri ağır 5 asker  yaralandı.

- Van'ın Başkale ilçesinde PKK'lı teröristlerce yola tuzaklanan el  yapımı patlayıcının askeri aracın geçişi esnasında infilak ettirilmesi sonucu 8  asker yaralandı.

- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde askeri üsse PKK'lı teröristlerce  düzenlenen saldırıda bir asker şehit oldu, 6 asker yaralandı.

- Diyarbakır'ın Hani ilçesinde PKK'lı teröristlerce tuzaklanan  patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 2 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı.

- Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir  Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile DBP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Fırat  Anlı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

- Milli eğitim Bakanlığınca, terör örgütü ve uzantılarına destek  verici nitelikte faaliyetlerde bulundukları belirlenen 11 bin 285 öğretmen açığa  alındı.

AA