THY uçağındaki virüs vakasıyla ilgili resmi açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'dan kalkan yolcu uçağında bir yolcuda koronavirüs tespit edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

İstanbul'dan Singapur'a uçuş yapan THY uçağındaki bir yolcuda corona virüs tespit edildi. Fransız olduğu belirtilen yolcunun İstanbul üzerinden transit geçiş yaptığı açıklandı. TK54 sefer sayılı uçuştaki 3 pilot ve 11 kişilik kabin ekibi, İstanbul’a geri döndü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Singapur'da Koronavirüs tanısı konan yolcu, Fransız vatandaşıdır. Londra'dan Singapur'a giden transit bir yolcudur. Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır. Mürettebat, tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacaktır" dedi.

''YURT DIŞINA ÇIKAN HERKES POTANSİYEL VİRÜS TAŞIYICISI''

Yurt dışına giden ve yurt dışından gelen herkes potansiyel virüs taşıyıcısı konumunda. 14 güne kadar hastalık olarak çıkmayabilir. Dolayısıyla bu anlamda her an bu sınırlarımızdaki kontrolsüzlük giderek ülkemizi risk altına sokmakta. Biz de vatandaşımızı daha çok bilgilendiren adımlar atıyoruz. Çünkü en önemli unsur burada bulaşıcılığını önlemek

Çin'de kaynak bulan bu virüs Türkiye'de görülmedi. Yurt dışına çıkmış vatandaşlarımızın da evlerinde kalmalarını ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını rica ediyoruz. 14 gün boyunca tedbir amaçlı evlerinde kalmaları ve maske takmalarını rica ediyoruz. 

Yolcu Türk vatandaşı imiş, yolcu İstanbul'da çıkmış gibi bilgiler söylentidir. Umreden dönen bütün vatandaşlarımız termal kameradan geçiriliyor. Uçağımız boş gittiği için sağlık personellerimiz ile birlikte geri dönüyorlar. 

''NUMUNE SAYISI 1363''

Şu dönemde bizim çalışılan numune sayısı 1363 bunlardan pozitif olan hiçbir vaka olmadı.  İran'dan gelen gözlem altına aldığımız kişi sayısı 53 kişi. Ankara'da ise Kum ve Meşed öyküsü olanlar 68 yolcu. 

İstanbul'dan kalkan uçakta corona virüsü çıktı ! Hasta yolcuyla ilgili ilk açıklamaİstanbul'dan kalkan uçakta corona virüsü çıktı ! Hasta yolcuyla ilgili ilk açıklama

 


 

Seçiniz...