Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı: Adalet Bakanlığı Tüketicileri Harcıyor

TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, ilamsız icra takipleri konusunda yaptığı açıklamada, "Senelerdir Türkiye'de uygulanan ilamsız icra...

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı: Adalet Bakanlığı Tüketicileri Harcıyor
A+ A-

TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, ilamsız icra takipleri konusunda yaptığı açıklamada, "Senelerdir Türkiye'de uygulanan ilamsız icra diye bir zulüm var. Burada çok büyük yanlış yapılıyor. Birilerinin ticaretinin karını, faizini az bulup, avukatlık masrafları ile para kazanma hırsına Adalet Bakanlığı tüketicileri harcıyor maalesef" dedi.

Tüketiciler Birliği hizmet binasında basın toplantısı düzenleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, ilamsız icra takiplerinin ülkenin kanayan bir yarası olduğunu söyledi. Bu konuda tüketiciye zulüm yapıldığını öne süren Şahin, "Senelerdir Türkiye'de uygulanan ilamsız icra diye bir zulüm var. Bu sorun ülkenin kanayan bir yarası haline geldi. Bunun üzerine sık sık görüş bildirdik, uyarılarda bulunduk. Çok da dikkat etmediler. Özellikle son zamanlarda ticaretteki karları ile yetinmeyen bazı kişi ve kuruluşlar, ilamsız icra takibi ile hukuku da kendilerine alet ederek, ticaret maymunluğu içerisine girdiler. Ticari karları ile yetinmeyenler hukuktaki bu karları görünce ağızlarının salyaları akarak, o kazandıkları paraların o salyaları kapatacağını düşündüler ama o salyalar açık açık gözüküyor. Ticari karı alıyorlar, özellikle son zamanlarda çıkan kefilsiz, senetsiz satışlar diye reklam yapan bazı firmalar da tüketicilere sözleşme gibi aslında bir senet imzalattırıyorlar. Altını üstünü kesiyorlar, ortada bir senet kalıyor. Bir gün ödemesi geciktiği zamanda tüketiciye yönelik yüzde 60'lara varan faizlerle bunu işleme koyuyorlar. Sadece yüzde 60 tefecilere rahmet okutan faiz değil, avukatlık, dosya masrafları, icra masrafları, harçlar gibi başlıklarla da tüketici kat kat para ödemek zorunda kalıyor" diye konuştu.

"BU İŞ ÇIĞIRINDAN ÇIKTI"

Açıklamasında bazı İcra Müdürleri'nin, önlerine gelen kağıtları incelemeden imzaladıklarını iddia eden Genel Başkan Şahin, "İcra müdürlüklerinin uygulamalarıyla da tüketici sahipsiz kaldı. Buna Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu gibi devletin bir kurumu da aracılık edince iş çığırından çıktı" dedi.

Şahin, şöyle devam etti:

"Yıllar önce TMSF'ye devredilen Telsim'le alakalı bir konu var. Yıllar sonra aradan 12 sene geçmiş bir avukat zinciri oluşturulmuş, TMSF aracılığıyla Konya'daki avukat İzmir'deki alacaklara bakıyor. İzmir'deki avukat İstanbul'daki, Sakarya'daki avukat Samsun'daki, Kayseri'deki Sivas'taki alacaklara bakıyor. Bir zincir kurmuşlar ve tüketicilere yönelik hiçbir uyarı yok, ancak yıllar sonra direk icraya koyuluyor. Tüketici bana fatura gelmedi, benim böyle bir borcum yok diye itiraz etmesine rağmen İcra Müdürleri'nin aracılığıyla kararı kesinleştiriyorlar. O da nasıl oluyor? Avukat kağıdı yazıyor, İcra Müdürü'nün önüne koyuyor, İcra Müdürü imzalıyor, karar kesinleşiyor. Bu hukuku katletmektir. Buna Adalet Bakanlığı'nın seyirci kalması asla kabul edilemez. Bir tarafta elektrik dağım firmalarının hiçbir uyarı ihtar göndermeden direk icraya vermesini cezalandıran bir EPDK var, kendilerine teşekkür ediyoruz. Bir tarafta da aslı astarı olmadığı halde hiçbir gerçekliği araştırılmadan TMSF'nin bu avukatlar zinciri aracılığıyla tüketiciye ettiği zulüm var. Biz bu zulme karşı Adalet Bakanlığı'nı birazcık düşünmeye davet ediyoruz. "'

Genel Başkan Mahmut Şahin, "İcra Müdürlüğü'nün, Yargıtay'ın verdiği kararı bırakıp, avukatın önüne koyduğu kağıdı imzalayınca kesin bu konu tüketicinin aleyhine dönüyor. Bu durumda tüketici dava açması gerekir, geri almak için ama o da tüketici için bir yük. Yine bir masraf. Tüketici borcum yok benim diyor. Devletin resmi kanalları İcra Müdürlüğü aracılığıyla icra geliyor. Böylece tekrar mahkeme ve mahkemelere olan güven sarsılıyor. Burada çok büyük yanlış yapılıyor, birilerinin ticaretinin karını, faizini az bulup avukatlık masrafları ile para kazanma hırsına Adalet Bakanlığı tüketicileri harcıyor maalesef. Buna dikkat edilmesi lazım" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI