Mersin'de polis servis aracına bombalı saldırı !
Kömür ocağında göçük: 6 işçi ölü
Kasko sigortasında flaş gelişme

Tunuslu Gazeteciler Terör Haberlerini Tartıştı

Ulusal Radyo Yayın Başkanı Şervendi:- "Teröristlerin aileleri ve yaşadıkları yerlere ilişkin yapılan haberler bazen terörü aklamak ve teröristlerin normal kişiler olduğunu göstermek anlamına geliyor"- Tunus Sabah gazetesinden Arfavi:- "Terör tek başına bi

Tunuslu Gazeteciler Terör Haberlerini Tartıştı
A+ A-

TUNUS (AA) - Tunuslu gazeteciler medyanın terör haberlerini ele alma konusundaki stratejiler, yanlışlar ve dikkat edilmesi gereken konular üzerine bir basın paneli düzenledi.

Tunus Gazeteciler Sendikası'nda düzenlenen panelde konuşan Tunus Ulusal Radyosu Yayın Müdürü Fethi Şervendi "Teröristlerin aileleri ve yaşadıkları yerlere ilişkin yapılan haberler bazen terörü aklamak ve teröristlerin normal kişiler olduğunu göstermek anlamına geliyor." dedi.

Şervendi, herhangi bir terör olayı sonrasında hastanelerden verilen yaralı görüntüleri ve fotoğraflarının, aslında terörle mücadeleden çok terörün mesajını topluma iletmek anlamına geldiğinin altını çizdi.

Ülkenin şu ana dek terör üzerine derinlemesine makale ve incelemelerden yoksun olduğunu söyleyen Şervendi, yapılan haberler ve inceleme yazılarında daha derin düşünmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Tunus Sabah gazetesinden panele katılan Munya Arfavi de terörle ilgili fotoğraf ve görüntülerin önemine dikkati çekerek "Terör tek başına bir hiçtir. Ancak basınla her şey olur." şeklinde konuştu.

DAEŞ terörünün basına sızdırdığı görüntülerin dünya toplumundaki etkisine de değinen Arfavi "Tunus'ta gerçekleşen bazı terör olaylarında askerlerin ağlaması ve parçalanmış asker görüntüleri, terör örgütleri tarafından ne kadar çok kullanıldı?" dedi.

Tunuslu karikatürist Tevfik Umran da mizahçıların terörle mücadele konusunda bazen zıtları ele aldığını, renkler üzerinden mesaj vermeye çalıştığını ve bunu yaparken espri ve alaycı dili kullandığını belirtti.

Umran, "Kendi tecrübeme göre karikatüristin vatan duygusu anlayışını açığa çıkarması gerekir. Karikatürist öncelikle vatandaşlara güvende olduklarını algılatmalı, terörü alaya alması ve aşağılaması gerekir. Bu konuda tarafsızlık olamaz." diye konuştu.