Türk Lirası'nda değer kaybı sürüyor... Dolar, Euro ve altın yine zirvede!

Türk Lirası'nda değer kaybı sürüyor... Dolar, Euro ve altın yine zirvede!

Yıl başından bu yana yükselişini sürdüren piyasalarda Türk Lirası'nın dövize karşı değer kaybı artıyor. Dolar 8,22 TL'den, Euro 9,97 TL'den, Sterlin ise 11,48 TL'den işlem görüyor. Gram altın 467 TL'den fiyatlanırken, gümüş 6,86 TL seviyesinde. Bitcoin 54 bin dolar sınırını yeniden aştı.

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı. Dün de TCMB'nin Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın ikinci enflasyon raporu sunumunda Türkiye'de yıl sonu enflasyon beklentisinin 9,4'ten, yüzde 12,2'ye yükseldiğini açıkladı.

Yıl başından bu yana yükselişini sürdüren piyasaların bu verilere tepkisi de sert oldu. Türk Lirası'nın dövize karşı değer kaybı artarken; Dolar 8,22 TL'den, Euro 9,97 TL'den, Sterlin ise 11,48 TL'den işlem görüyor. Gram altın 467 TL'den fiyatlanırken, gümüş 6,86 TL seviyesinde. Bitcoin 54 bin dolar sınırını yeniden aştı.

Onsu 1.768 dolardan işlem gören altında gram altın 462/467, çeyrek altın 749/765, Cumhuriyet altını ise 3.085/3.121 TL'den işlem görüyor.

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın ikinci enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirdi. Kavcıoğlu, TCMB'nin yıl sonu enflasyon beklentisini de açıkladı.

Kavcıoğlu, sunumunu yaptığı 2021 yılı ikinci enflasyon raporunda, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 9,4'ten yüzde 12,2'ye revize edildiğini açıkladı.

GÜVEN ENDEKSİ AÇIKLANDI

Ekonomik güven endeksi Mart ayındaki 98.9 düzeyinden, Nisan'da yüzde 5.1 düşüşle 93.9 düzeyine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

FED FAİZ KARARINI AÇIKLADI

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Bankanın bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğu yinelenen açıklamada, böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinin desteklendiği kaydedildi.

Açıklamada, aşılamadaki ilerleme ve güçlü politika desteğinin etkisiyle ekonomik faaliyet ve istihdam göstergelerinin güçlendiği belirtildi.

"VARLIK ALIMLARINI AZALTMAYI KONUŞMAYA BAŞLAMANIN HENÜZ ZAMANI DEĞİL"

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, varlık alımlarını azaltmayı konuşmaya başlamanın henüz zamanı olmadığını, bankanın hedefleri doğrultusunda kayda değer bir ilerleme sağlanana kadar varlık alımlarının mevcut hızında devam edeceğini belirtti.