Türk okulunun büyük başarısı !

Dünyaya örnek olacak 21. yy eğitim modeli Türkiye’den çıkıyor.

A+ A-

Türkiye’nin yeni eğitim vizyonu olmak iddiasıyla eğitim yaşamına başlayan  Vizyon Koleji daha ilk yılında eğitim alanında  dünyanın önde gelen otoritelerinin dikkatini çekmeyi başardı. Ülkemiz ihtiyaç ve beklentilerine uygun, 21. yüzyıl eğitim anlayışının tüm gereklerini yerine getiren, özellikleöğretmenlerin profesyonel mesleki gelişimi alanında dünyaya model olacak projeler geliştiren Vizyon Koleji bu başarısıyla dünyanın önde gelen eğitim otoritelerinin de dikkatini çekiyor. Bunun ilk yansıması olarak Amerika’nın önde gelen eğitim bilimci ve akademisyenleri, FLEXA adı verilen bu özgün eğitim modelini ve Vizyoner Öğretmen Akademisi çalışmalarını yerinde incelemek için İstanbul’a geldiler.

Vizyon Kolejinin  geliştirdiği özgün eğitim modeli FLEXA  Amerika üniversiteleri tarafından  İstanbul’da, yerinde inceledi ve onaylandı.

Vizyon Koleji ile dünyanın önde gelen üniversitelerinden Arizona State Üniversitesi akademisyenleri, eğitimde teknoloji alanında dünyanın en büyük kuruluşu ISTE® yetkilileri ve Newyork Keuka College akademisyenleri arasında büyük bir işbirliği başladı. ASU öğretim üyesi ve ISTE Teacher Education birimi başkanı Dr. Teresa Foulger, New York Keuka College öğretim üyesi ve ISTE Mobile Learning birimi eski başkanı Diane Marie Burke, işbirliği kapsamında 5-12 Aralık 2014 tarihlerinde Vizyon Kolejini ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Vizyon Koleji öğretmen ve yöneticileri ile birlikte birçok workshop, mülakat ve eğitimler gerçekleştirildi.

Amerikan üniversiteleri ile Vizyon Koleji arasındaki  akademik iş birliği belirli bir program dahilinde devam edecek.

Vizyon Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Cem Arıtuluk, öğretmenlerin yetiştirilme sürecinin okullardaki eğitim kalitesinin artması için anahtar bir rol oynadığını belirterek, öğretmenlerin görevleri başında alacakları profesyonel yardımların çok stratejik bir öneme sahip olduğunu, bu anlamda öğretmen eğitimi alanında kaliteli çalışmalarıyla bilinen ASU akademisyenleri ve eğitimde teknoloji alanında dünyanın önde gelen kuruluşu ISTE yöneticileri ile yapacakları ortak çalışmaları çok önemsediklerini ifade etti. Eylül 2014 tarihinden itibaren başlayan işbirliği çalışmaları 5-12 Aralık ziyaretiyle resmileşmiş oldu. ASU öğretim üyesi Dr. Foulger, Vizyon Kolejinin Flexa eğitim sistemini çok heyecan verici bulduğunu, Vizyon Koleji yöneticileri ile bir araya gelmekten ve birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Keuka College öğretim üyesi Dr. Burke ise eğitim dünyasının en önemli gündemlerinden biri olan öğretmen mesleki gelişimi konusunu farklı bir bakış açısıyla ele alan Vizyon Kolejinden çok etkilendiğini, Türkiye ziyaretini bu anlamda çok önemsediklerini ve birlikte çalışarak harika projeler ortaya koyacaklarını belirtti.

Öğrenci ve öğretmenlerin mutluluğu yüzlerinden okunuyor!

Okulda bir hafta süreyle inceleme ve çalışmalar yapan ASU öğretim üyesi ve ISTE Teacher Education birimi başkanı Dr. Teresa Foulger, en çok etkilendiği hususun okuldaki tüm öğrenci ve öğretmenlerin yaptıkları işten haz duyduğunu görmek olduğunu belirtiyor. Foulger ,sistem hakkındaki düşüncelerini ‘’Vizyon Koleji eğitim modeli FLEXA, Teknolojiyi kendi başına bir değer olarak değil, derin kavramsal bilgiyi artırmanın, kaliteli ve güncel eğitimi çok daha esnek hale getirmenin, öğrencilerin bu yüzyılda edinmeleri gereken temel beceriler olarak; iletişim, işbirliği, üretkenlik, eleştirel-analitik düşünme becerilerinin kazandırılmasında önemli araç olarak görüyor. Bu kapsamda Vizyon Koleji dünyada ve Türkiye’de eğitimin yeniden yapılanmasına ilham verecek okullardan biri olabilir’’  şeklinde açıklıyor.