AK Partili vekilden Melih Gökçek açıklaması
Kadıköy'de linç girişimi ! Satırla saldırdıalr
Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü

Türkiye Burslarına Rekor Başvuru

YTB Türkiye burslarına 175 ülkeden 110 bin 966 ile rekor sayıda başvuru yapıldı- Değerlendirmeye alınan başvuru sahiplerinden 5 bini burs almaya hak kazanacak

Türkiye Burslarına Rekor Başvuru
A+ A-

ANKARA (AA) -Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türkiye burslarına bu yıl 175 ülkeden 110 bin 966 başvuru geldi.

YTB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenciye Türkiye’de eğitim fırsatı sunan Türkiye burslarına 2016'da rekor başvuru yapıldı. 110 bini aşkın başvurudan 92 bin 781'i değerlendirmeye alındı.

- En çok başvuru Afganistan’dan

Türkiye burslarına başvurular en çok Afganistan, Yemen ve Mısır’dan geldi. Üç farklı düzeyde verilen Türkiye burslarına lisans düzeyinde 55 bin 517, yüksek lisans düzeyinde 41 bin 354, doktora düzeyinde ise 14 bin 95 başvuru yapıldı. Yaz aylarında Suriyeli öğrencilerin de başvurabileceği Türkiye Burslarına toplam başvuru sayısının 100 binin üzerine çıkması bekleniyor. Değerlendirmeye alınan başvurular arasından 5 bin kişi, Türkiye Burslarından yararlanmaya hak kazanacak.

Türkiye burslarına Rusya, İsrail, Ermenistan gibi ülkelerden başvuruların gelmesi de dikkati çekiyor. Halihazırda Rusya’dan 345, İsrail’den 12 ve Ermenistan’dan 3 öğrenci Türkiye burslarından yararlanırken, 2016’da da bu ülkelerden başvurular gelmeye devam etti. Rusya’dan 410, İsrail’den 68 ve Ermenistan’dan 3 öğrenci burs başvurusu yaptı.

- 15 bin uluslararası öğrenci YTB bursu almaya devam ediyor

YTB tarafından 2012'den itibaren verilmeye başlanan Türkiye burslarından dünyanın dört bir yanından başarılı öğrenciler faydalanırken, bir yıl boyunca Türkçe eğitimi alan öğrenciler, daha sonra üniversite eğitimlerine başlıyor. Öğrencilere bursa ilaveten barınma, beslenme ve ulaşım yardımı da sağlanıyor. Öğrenciler lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde ayrı ayrı burs programına tabii tutuluyor. Türkiye’deki yaklaşık 72 bin uluslararası öğrencinin 15 bini YTB’nin Türkiye bursları ile eğitimlerine devam ediyor. YTB, mezun olan öğrencilerle bağlarını koparmayarak dünyanın çeşitli ülkelerinde mezun buluşmaları düzenliyor. Böylelikle öğrencilerin Türkiye ile kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmasının sağlanması amaçlanıyor.