Türkiye onu konuşmuştu... Kurtarma köpeği Proteo'nun ölüm nedeni belli oldu

Türkiye onu konuşmuştu... Kurtarma köpeği Proteo'nun ölüm nedeni belli oldu
Güncelleme:

Meksika'dan gelen ekibin kurtarma köpeği Proteo'nun ölüm nedeni belli oldu. Enkaz altından iki vatandaşı kurtaran köpeğin yaşlılık nedeniyle öldüğü belirtildi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Meksika'nın Türkiye'ye gönderdiği arama-kurtarma ekibinde görev yapan Proteo adlı köpek 12 Şubat'ta hayatını kaybetti. Enkaz altından iki vatandaşımızı kurtaran Proteo'nun eğitmeni Carlos Villeda, köpeğin ölüm nedenini açıkladı.

YAŞLILIĞA BAĞLI NEDENLERLE ÖLMÜŞ
Proteo'nun sosyal medyada iddia edildiği gibi göçük altında kalarak ölmediğini, ölümünün birçok nedene bağlı olduğunu söyleyen Villeda, Proteo'nun yaşlı olmasının ve Türkiye'deki soğuk iklimin ölümüne yol açan nedenler olduğunu ifade ederek, ayrıca köpeğinin Türkiye'ye gelirken uzun süren yolculukta çok yorulduğunu belirtti.

"KÖPEĞİMLE GURUR DUYUYORUM"
Proteo'nun ölümüyle ilgili duygularını dile getiren Villeda, "Köpeğimle gurur duyuyorum, özellikle de harika bir köpek olarak tanındığı için ve sadece kendi köpeğimle değil buraya gelip çalışmalara katılan diğer tüm köpeklerle de gurur duyuyorum, onların da büyük birer köpek olarak tanınmalarını istiyorum" dedi. Villeda ile Proteo arasındaki ilişkinin, köpeğin 4 aylıkken arama kurtarma, narkotik ve patlayıcı madde tespiti almasıyla başladığı belirtiliyor.

ÇOK SAYIDA AFET BÖLGESİNE GİTTİ
Proteo, 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketinin ardından geldiği Türkiye'de ve ülkesi Meksika'da katıldığı çok sayıda kurtarma çalışmasının yanı sıra 2015 yılında Guatemala'da yaşanan toprak kayması, 2016'da Ekvador'da ve 2021'de Haiti'de gerçekleşen depremlerden sonraki arama kurtarma çalışmalarına katılmıştı.

ÖLDÜĞÜNDE 9 YIL 8 AYLIKTI
Mexico City'deki bir askeri polis tugayının üyesi olan Proteo, 13 Haziran 2013'te doğdu ve 12 Şubat 2023 günü öldüğünde neredeyse 9 yıl 8 aylıktı. Proteo'nun ölümü hem Meksika hem de Türkiye'de büyük üzüntüyle karşılandı.