AK Partili vekilden Melih Gökçek açıklaması
Kadıköy'de linç girişimi ! Satırla saldırdıalr
Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü

Tzob Başkanı Bayraktar'tan Hizmet Binası Açılışı

TÜRKİYE Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aydın'ın Koçarlı ve Germencik ilçelerinde Ziraat Odası hizmet binalarını kent protokolüyle...

Tzob Başkanı Bayraktar'tan Hizmet Binası Açılışı
A+ A-

TÜRKİYE Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aydın'ın Koçarlı ve Germencik ilçelerinde Ziraat Odası hizmet binalarını kent protokolüyle birlikte açtı.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bir dizi açılış için Aydın'a geldi. Bayraktar, ilk olarak Koçarlı'ya gitti. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu ve kentteki ziraat odası başkanlarının da katılımıyla Koçarlı Ziraat Odası'nın açılışını yaptı. Ardından Germencik Ziraat Odası Hizmet Binası açılışını da gerçekleştirdi. MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboyulu ve Aydın Vali Yardımcısı İbrahim Ballı da Germencik'teki açılışa katıldı.

Konuşma yapan Bayraktar, tarım arazilerine zarar verdiği belirtilen jeotermal konusuna değinerek, "Gerçekten ürettiğimiz ürünlerimize ve tarım arazilerine bu santraller zarar veriyorsa bunlara karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Bu konuyla ilgili gerekli yardımı kendilerine yapacağıma söz verdim" dedi.

'PAMUKTA 65 YETMİYORSA 90 KURUŞ OLSUN'

Bölgenin en değerli ürünlerinden birisinin pamuk olduğuna da değinen Bayraktar, "Pamuk bu bölge için çok önemli bir üründür. 2015'te ithalatına baktığımızda 1 milyar 232 milyon liralık pamuk ithal etmişiz. Yani yabancı ülkelerin pamuk üreticisini desteklemişiz. Artık bundan vazgeçmemiz lazım. Pamuk bilindiği üzere sıfır gümrükle ülkeye giriyor. Bu nedenle de gümrükleri koruma altına alamıyoruz. O zaman ithalat maliyetiyle üretici arasındaki maliyetini azaltmak için primlerle üreticiyi daha fazla desteklememiz gerekiyor. 65 kuruş prim yetmiyorsa bunu 90 kuruşa çıkarmalıyız" diye konuştu.

'SÜT FİYATLARI NORMALE DÖNÜYOR'

Süt fiyatlarında yaşanan sıkıntının kısa sürede çözüme kavuşacağının altını çizen Bayraktar, "Süt tozu ve bazı ihracat yapılan ürünlere destekler verildi. Buna rağmen süt fiyatlarında düşüş yaşandı. Hayvanlar kesime gitmeye başlayınca Bakan, Et ve Süt Kurumu'nu devreye soktu, bugünlerde sütte bazı bölgelerde fiyatlar normalleşmeye başladı" dedi.

'TOPRAK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ'

Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu da toprağın önemine dikkat çekti. Çerçioğlu, "Aydın'da 7 tane OSB var. Bu OSB'ler neden kuruluyor? Yatırımcı sanayici tarım arazileri yerine OSB'lerde fabrikalarını yapsın. Biz sonuna kadar tarım arazilerinin yok olmaması için uğraş vereceğiz" dedi.

Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Mutlu Öztürk ile Germencik Ziraat Odası Başkanı Ümmet Akın, çiftçilerin isteğini her zaman yerine getirmek için çalıştıklarını söyledi.

Hizmet binalarının açılışına katkıda bulunanlara plaket verildi. Şemsi Bayraktar, her iki ilçede de süt ikramında bulunularak süt üreticisine desteğini gösterdi.

FOTOĞRAFLI