Umreden sonra karantinaya alınmışlardı; tahliye edildiler

Umreden sonra karantinaya alınmışlardı; tahliye edildiler

Konya'da umre dönüşü yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 5 Nisan'da karantinaya alınan 362 kişiden süresi dolan bazı vatandaşların tahliye işlemi tamamlandı. Kırıkkale'de ise yurt dışından getirilerek koronavirüs tedbirleri kapsamında öğrenci yurtlarında gözlem altına alınan 309 kişinin tahliye işlemlerine başlandı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı Şems-i Tebrizi Öğrenci Yurdu'nda karantinada olan ve sağlık durumlarında herhangi bir olumsuzluk bulunmayan vatandaşlar, kontrollerinin ve çıkış işlemlerinin ardından evlerine gönderilmeye başlandı.

Karantinada 15 gün geçiren umrecilerden tahliye edilenlerin, evlerinde de 14 gün karantinada kalacağı bildirildi.

Öte yandan diğer umrecilerden bir kısmının sağlık durumlarının, kaldırıldıkları hastanede takip edildiği öğrenildi.

Kırıkkale'de karantina süresi dolan 309 kişi evlerine gönderiliyor

Diğer yandan, Kırıkkale'ye 4 Nisan'da Fransa ve 6 Nisan'da Katar'dan getirilip Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Hatice Hanım Kız Öğrenci Yurdu ve Hamidiye Erkek Öğrenci Yurdu'na yerleştirilen 309 kişinin 14 günlük karantina süresi doldu.

Yapılan sağlık kontrollerinin ardından sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek uğurlanan vatandaşlar, önceden dezenfekte edilen 15 otobüsle memleketlerine gönderiliyor.

Polis ve jandarma ekipleri de yurt ve çevresinde güvenlik önlemi aldı.

Vatandaşlardan Taner Öztan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Buraya Fransa'dan gelen tır şoförlerinden birisiyim. Çok güzel bir süreç geçirdik. Bütün görevliler ve Kırıkkale'de bize yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Gerçekten her şey birinci sınıftı. Çok memnun kaldık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz" diye konuştu.

Yurttan ayrılan Hacı Kısacık da "Bu Türkiye'nin büyüklüğü. Bizi Fransa'dan aldı ve buraya getirdi. Burada da her türlü hizmet yapıldı. Allah hepsinden razı olsun. Bize bu imkanları sağladılar. Özellikle de bütün sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.