Ünlü şeflerden Adıyaman çıkarması

"Tadında Hikayeler" programı yapımcısı ve sunucusu Asuman Kerkez, memleketi Adıyaman'da, 'Gastronomi Günleri' temasıyla düzenlenen yemek festivalinde "Anneannemin Tenceresi" sunumuyla hem davetlilerle faydalı bilgiler paylaştı, hem de kaybolmaya yüz tutmuş tarifleriyle lezzet dolu anlar yaşattı.

Ünlü şeflerden Adıyaman çıkarması
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

4-5 Ekim’de düzenlenen Adıyaman Gastronomi Günleri kapsamında Habertürk Tadında Hikayeler programı yapımcısı ve sunucusu Asuman Kerkez de memleketi Adıyaman’daydı. Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Ticaret ve Sanayii Odası desteğiyle düzenlenen Gastronomi Günleri Kapsamında ünlü şefler sahne alırken Canan Karatay da “Karatay Mutfağı” sunumunu gerçekleştirdi. 

Kerkez izleyicilere kaybolmakta olan değerlere sahip çıkma konusunda bilgilendirici içeriklerle hazırladığı "Anneannemin Tenceresi" sunumu yaptı.  Adıyaman’ın çevresinde bulunan Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep illeriyle “Bereketli Hilal” bölgesinde bulunduğunu hatırlatan Kerkez, kültürel mirasın da kadim bir taşıyıcısı olduğuna işaret etti. 

"YAPILMASI GEREKEN ÇOK İŞ VAR"

“Barış ve hoşgörü uygarlığı Kommagene Krallığının merkezi Adıyaman için yapılması gereken çok iş var. Kaybolmakta olan yemek kültürünü arşivlemek, turizme nasıl kazandırılacağını planlamak, tanıtıcı programlar yapmak bunlardan sadece bir kaçı” ifadelerini kullanan Asuman Kerkez Adıyaman’ın doğuştan şanslı bir bebek olduğunu ancak gereken önemin verilmemesi nedeniyle çevresinden geri kaldığını belirtti.  

"KAYBEDECEK ZAMANIMIZ KALMADI"

Türkiye’de bir çok markalaşma çalışmasına hayat veren Kerkez "Değişen dünya şartlarına uyum sağlamak adına artık kaybedecek zamanımız kalmadı, artık harekete geçmeliyiz" dedi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut da festival kapsamında yaptığı konuşmada  “Gelenekten uzaklaşmamalıyız. Bunlar asırların süzgecinden geçip gelen değerlerimizdir” dedi. Festival alanında çiğ köfte dağıtımı ile sona eren etkinlikte Adıyaman gastronomisinin gelişmesi neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. 

"ETSİZ ÇİĞ KÖFTENİN TESCİLİ ÖNEMLİ"

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Etsiz Çiğ Köfte adına alınan coğrafi işaret tescilinin öneminin vurgulayarak Adıyaman’ın diğer özel ürünleri içinde Coğrafi İşaret Tescili sürecinin başladığını ve bu işi dikkatle takip edeceklerini açıkladı. Adıyaman için bir Mutfak Sanatları merkezi açılacağını söyleyen Kılınç, Gastronomi konusunda atılacak adımların ve yeni gelişmelerin de müjdesini verdi. 

Konuyla ilgili olarak çok umutlu olduklarını ifade eden İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyıldız ise ajans misyonunun bölgeyi kalkındırmak olduğunu ve Adıyaman için yapılacak her türlü verimli çalışmaya destek olmaktan mutlu olacaklarını belirtti. 
 
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News