ABD'den vize krizi için Türkiye'ye 4 şart
Kasko sigortasında flaş gelişme
Yeni tanıştığı arkadaşının annesine tecavüz etti

ÜNLÜ TARİHÇİ 100 YAŞINDA VEFAT ETTİ !

Dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık, 100 yaşında hayata gözlerini yumdu.

ÜNLÜ TARİHÇİ 100 YAŞINDA VEFAT ETTİ !
A+ A-

‘Tarihçilerin şeyhi’ olarak anılan Halil İnalcık 100 yaşında hayatını kaybetti. 

ww-006.jpg

HALİL İNALCIK KİMDİR?

İnalcık, aslen Kırım Tatarıdır. Balıkesir Muallim Mektebi'ni tamamladı. 1936 yılındaAnkara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başladı. 1942 yılında Tanzimat ve Bulgar Meselesi adlı doktora tezini verdi.

Uzun yıllar aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü'ne "Osmanlı Tarihi ÜniversiteProfesörü" olarak davet edildi.

1973 yılında kitabı The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 yayımlandı.Yurt içi ve dışında çeşitli üniversitelerden fahri doktora payeleri aldı. 1993 yılındaBilkent Üniversitesi'ne davet edildi ve burada Tarih bölümünü kurdu. Halen BilkentÜniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü'nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine seminer dersi vermektedir. Ayrıca İnalcık çok iyi düzeyde Osmanlı Türkçesi, iyi düzeyde; İngilizce, Fransızca, Almanca, orta düzeyde de; Arapça, Farsça ve İtalyanca bilmektedir. Dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora tevcih edilen İnalcık, 20. yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir.

Hayatı ve tarihçiliğini anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı adlı söyleşi kitabıTürkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan 2005 yılında yayımlanmıştır.