Fenerbahçe Üsküp'ten çıkamadı
İspanya'da facia ! Minibüslü saldırı !
Yeni mezun astsubayları ''abla'larla evlenmeye zorlamışlar

Vibratör nasıl icat edildi?

Günümüz kadınının vajinal orgazm yaşamak için kullandığı vibratörün zamanda yolculuğu…

A+ A-

Günümüzde kullanılan elektronik vibratörlerin ilki, yaklaşık yüz elli yıl önce kadınların “histerilerini iyileştirmek” için geliştirildi. 

“Histeri hastalığı”, ilk kez Antik Yunan’da Hipokrat tarafından kadın bedeninde teşhis edilmişti. Hipokrat, “histeri hastalığının” kadın rahminde baş gösteren bir buhran olduğunu söylemiş ve hastalığa ilaç olarak evlenmeyi önermişti. Uyguladığı tedavi yöntemi ise, kadının orgazm olmasını sağlamak için vajina bölgesine tazyikli su uygulamaktı.  

1800’lerin sonuna kadar histeri, ateşten sonra en yaygın hastalık olarak görüldü. Amerikalı tarihçi Rachel P. Maines’e göre bunun sebebi, vajinasına penisi kabul eden kadının orgazm olamayacağına inanılmasıydı. Ancak bugün kadınların yüzde 30’unun vajinal orgazm yaşadığı biliniyor.

Bu dönemde histeri tedavisi için, doktor muayenehanelerinde bazen bir saati bulan seanslar uygulandı. Kadın, merkezinde titreşimli bir top bulunan bir masaya yatıyordu. Masanın merkezindeki titreşimi sağlayan makine, yakılan kömürle ya da bir pedal yardımıyla çalışıyordu. Diğer modelde ise masa, zincirle tavana bağlanmıştı. Bu seanslarda kadınları orgazma ulaştırmak için ebeler görevlendirilmekteydi. 

k-005.jpg

1900’lerin başında histeri tedavisinde kullanılan “elektronik alet” küçüldü ve taşınabilir hale getirildi. Böylece doktorlar için “hastalığı muayenehanede tedavi etme zorunluluğu” ortadan kalktı.

Bugün kullanılanların öncüsü sayılabilecek ilk vibratörün üzerinde “kişisel kullanım için elektronik cihaz” yazıyordu.  

h-010.jpg

1910 tarihli Women’s Home Companion dergisinde yayınlanan bir inceleme, bu elektronik cihazdan “sonsuz gençliğin özeti” diye bahsediyordu. Yorumlardan biri de şöyleydi: “Onun sayesinde gençliğin bütün zevklerini ve heyecanlarını hissedeceksiniz.”  

2000’de Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi, vibratör modellerinden birini “Kadın cinsel fonksiyon bozukluklarını azaltıcı” sözleriyle onaylamıştı.

Vibratörün bütün işlevi, titreşimlerle sinirleri uyararak kadını orgazma ulaştırmak. 

HT Hayat