Vodafone Arena'nın Açılış Töreni

- Stadın protokol açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun da katılımıyla yapıldı

Vodafone Arena'nın Açılış Töreni
A+ A-


İSTANBUL (AA) - Beşiktaş camiasının uzun süredir beklediği Vodafone Arena'nın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurdeleyi kesmesiyle yapıldı.

Beşiktaş'ın Spor Toto Süper Lig'de yarın Bursaspor ile yapacağı maçla siyah-beyazlı taraftarlara ilk kez ev sahipliğini yapacak Vodafone Arena'nın protokol açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, UEFA Genel Sekreteri Teodoros Teodoridis, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve yönetim kurulu üyeleri, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Vodafone Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik Bölgesi Üst Yöneticisi Serpil Timuray, Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Gökhan Öğüt, geçmiş yıllarda siyah-beyazlı kulübe başkan, yönetici, teknik adam ve oyuncu olarak hizmet edenlerle, spor camiasının önde gelen isimleri katıldı. Beşiktaş Futbol Takımı adına ise törende, teknik direktör Şenol Güneş ile kaptanlar Tolga Zengin ve Necip Uysal yer aldı.

Vodafone Arena'nın açılış kurdelesini Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra diğer katılımcılar birlikte kesti.


- Sahada paslaştılar


Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle sahaya indi.

Recep Tayyip Erdoğan, sahaya inmeden önce protokol tribününde bir süre oturarak Fikret Orman'dan bilgi aldı. Sahanın ortasına geçen Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül, Akif Çağatay Kılıç, Fikret Orman ve Fatih Terim bir süre topla paslaştı.

Tören sırasında ise Erdoğan, Davutoğlu, Gül ve Orman yan yana otururken, Beşiktaş atkısı taktılar.


- Orman'dan Erdoğan'a hediye


Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a özel hazırlanmış bir gazete hediye etti.

Gazetenin ilk sayfasında Erdoğan'ın futbol oynadığı yıllardan kalan fotoğrafının yer aldığı görülürken, haberlerin içeriğinde Recep Tayyip Erdoğan'ın İnönü Stadı'nda futbol oynadığı dönemlerden oluşan yazılar olduğu öğrenildi.


- Demirören'in dil sürçmesi güldürdü


Törende kısa bir konuşma yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in dil sürçmesi davetlileri güldürdü.

Teşekkür konuşması yapan Demirören, "Beşiktaş başkanı... Federasyon başkanı olarak teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı. Heyecanlı olduğu görülen TFF Başkanı'nın bu sözüne katılımcılar da gülerken, Demirören, "Kusura bakmayın." sözüyle konuşmasını tamamladı.


- Divan kurulu üyeleri de katıldı


Açılış törenine kulübün divan kurulu üyeleri de katıldı.

Törenin başlamasına kısa süre kala, kale arkası tribününe alınan üyeler, takımları için ilk tezahüratlarını da yapma fırsatı buldu.


- Başkan Orman'ın heyecanı


Vodafone Arena'nın yapımı sırasında yoğun mesai yapan başkan Fikret Orman, törenin başlangıcını kale arkasındaki tribünde bekledi.

Heyecanlı olduğu görülen Fikret Orman, tribünde davetlilerle bir süre sohbet etti. Davetlilerle tek tek ilgilenen Orman, kulübün eski başkanı Yıldırım Demirören ile de kısa süreliğine sohbet etti.

Kızlarıyla tribünde fotoğraf çektiren Orman'ın heyecanlı olduğu gözlendi.


- Taraftarlar da sevince ortak oldu


Siyah-beyazlı taraftarlar da açılış törenini stat çevresinde takip etmeye çalıştı.

Taraftarlar, takımlarının Bursaspor ile yapacağı karşılaşmayı beklemeden Vodafone Arena'ın etrafında bu heyecanı yaşadı. Takım forması giymiş taraftarların yanı sıra araçlarıyla geçen siyah-beyazlılarda coşkuya ortak oldu.

Törenden sonra taraftarların stada girme isteği ise kabul edilmedi.


- Yoğun güvenlik önlemleri


Stadını açılış töreni nedeniyle Dolmabahçe'de geniş güvenlik önlemleri alındı.

Stat çevresinin çeşitli noktalarına emniyet güçleri konuşlandırılırken, davetliler ve görevliler iki aşamalı aramadan sonra stada alındı. Keskin nişancılar da Vodafone Arena'nın çatı kısmında görev yaptı.