Yargı personelinden mehteranlı zam eylemi

HSYK seçimleri öncesinde hükümetin hakim ve savcıların maaşlarına zam açıklaması, adliye çalışanlarının tepkisine neden oldu. İstanbul Adalet Sarayı’nda çalışan diğer yargı personeli, mehter takımı eşliğinde zam ve haklarının...

Yargı personelinden mehteranlı zam eylemi
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

HSYK seçimleri öncesinde hükümetin hakim ve savcıların maaşlarına zam açıklaması, adliye çalışanlarının tepkisine neden oldu. İstanbul Adalet Sarayı’nda çalışan diğer yargı personeli, mehter takımı eşliğinde zam ve haklarının iyileştirilmesini istedi.

Katılım Büro Çalışanları Sendikası üyesi yargı personeli, İstanbul Adalet Sarayı önünde eylem yaptı. Sendika üyeleri eylemlerini mehter takımı eşliğinde yaptı. Yargı personeli arasında adaletsiz bir iyileştirme yapıldığını belirten eylemciler Osmanlı adaleti istediklerini kaydetti.

Mehteranlı eylem yapmayı tercih ettiklerini ifade eden sendikanın genel başkanı Gökhan Özkan, “Dedik ki haklarımız hep, mehteranın yürüyüş tarzını bilirsiniz iki ileri bir geri, ama yargı çalışanının hakkı hep iki geri bir ileri. Yani olduğumuz yerde sayıyoruz, hep geri geri. Onun için ne yaptık sayın bakana Osmanlı adaletini getirelim istedik, adalet yok ya.” şeklinde konuştu.

Resmi adlı yıl açılışlarında yargının genel sorularına değinildiğini, yargı erkinin yasama ve yürütme erklerinin karşısındaki durumu ile hakim ve savcı eksenli konuşmalar yapıldığını belirten Özkan, yargı personeline ise bu açılışlarda hiç sıra gelmediğini söyledi.

Hakim ve savcı maaşlarına defalarca iyileştirme yapıldığını kaydeden Özkan, “Bizler hakim ve savcıların maaşlarının ve özlük haklarının Avrupa standartlarında olmasını zaten istiyoruz. Ancak bizim ikinci bir isteğimiz yargı personelinin maaşlarının ve diğer haklarının da en azından insanca yaşama sınırında olmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Adalet Bakanı’nın hakim ve savcılara yönelik bin 155 TL’lik zam açıklamasının kendilerini üzmediğini açıklayan Özkan, “Ancak yıllara yayılmış ve kronik hal almış yargı personelinin maaşlarının iyişleştirilmesinde de neden bu kadar aceleci olmadığı hususunda derin üzüntüye sevk etmiştir. Adalet Bakanı’nın çıkmış olduğu programlarda tek kelime yargı çalışanlarının sorunlarına değinmemiş olması, hükümlü kelimesinin bile yargı çalışanından daha fazla zikredildiği konuşmalar da ayrıca üzüntü kaynağı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasından önce ve sonra mehter takımı adliye önünde marşlar seslendirdi. Eylemi çevredeki vatandaşlar da ilgiyle takip etti.

CİHAN

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News