Öğretmen evine giderken infaz edildi !
Avusturya'ya misilleme ! Böyle arandılar
3 belediye başkanı hakkında bomba iddia !

Yargıda deprem: 184 hakim ve savcı açığa alındı

184 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı alındı.

Yargıda deprem: 184 hakim ve savcı açığa alındı
A+ A-

HSYK 2. Dairesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, ByLock kullandığı tespit edilen 184 hakim ve savcıyı daha açığa aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı FETÖ soruşturması kapsamında haklarında inceleme yapılan 184 hakim ve savcı hakkında HSYK 3. Dairesi tarafından soruşturma izni verildi.

Söz konusu hakim ve savcılarla ilgili başlatılan soruşturma için HSYK müfettişleri görevlendirildi.
HSYK 2. Dairesi de haklarında yürütülen soruşturma tamamlanana kadar 184 hakim ve savcının geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

Hakim ve savcıların telefonlarında, FETÖ mensuplarının kullandığı şifreli mesajlaşma uygulaması "ByLock"un bulunduğu öğrenildi. Hakim ve savcıların, haklarındaki müfettiş raporu tamamlandıktan sonra meslekten ihraç edilip edilmeyeceklerine karar verilecek.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ soruşturması kapsamında HSYK tarafından şu ana kadar 3 bin 456 hakim ve savcı meslekten ihraç edilmişti.

BAKAN AKDAĞ'DAN İLK AÇIKLAMA

Yargıda yapılan Bylock operasyonuyla ilgili 24'e açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Yargının içinde FETÖ'nün eli ve müdahalesi var" dedi.

Bozdağ, "Bu adli süreçte bir açıklamyı yapmayı doğru görmem. Yargıyla ilgili atılan adımlarda yargının tarafsız ve bağımsız olması çok önemli. HSYK, yargının bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre faaliyetlerini yapan bir yer. Yargının üzerinde hiçbir gölgenin olmamasını istiyoruz. Ama görüyoruz ki geçmişten bugüne Türk yargısı üzerinde Fethullahçı Terör Örgütü'nün eli var ve yargıya müdahalesi var. HSYK'nın burada yaptığı şey bir terör örgütünün adli süreçlere müdahalesine ve adli kararlara tarafsız şekilde engel olan yapısının yargı içindeki oluşumuna engel olmak. Yapılan hukuk devletini ve yargının tarafsızlığını korumaktır. Bir müdahale yok. Yapılan bir müdahaleyi ortadan kaldırma adımları var" dedi.