Yatalak yaşlı kadın 1 puanla mağdur oldu

Adıyaman'da yaşlı ve yatağa mahkum olan kadın, ağır engelli raporunu 1 puanla kaçırdı.

A+ A-

Adıyaman'da yaşlı ve yatağa mahkum kadın, evde bakım olanağından faydalanmak için başvurduğu engelli sağlık kurulunun raporuyla hayal kırıklığına uğradı.

Kimlikteki yaşı 76 olan ancak gerçek yaşının 90'a yakın olduğu belirtilen Hafure Yaman 2 yıldan beri yatağa mahkum yaşıyor. En büyük çocuğu 66 yaşında 6 çocuğu bulunan yaşlı kadın için Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırmasına heyet raporu için başvurdu. Yatalak olmasına rağmen yüzde 89 oranında rapor verilen Hafure Yaman, 1 puan ile evde bakım imkanından mahrum kaldı.

Hafure Yaman'ın oğlu Mustafa Yaman, yatalak annesine verilen yüzde 89 oranında ki rapor nedeniyle mağdur olduklarını ifade etti.

Mustafa Yaman, "Annem iki yıldan beri yatağa mahkum. Şuanda kendi ihtiyacını gideremiyor. Bir kız kardeşim kendi evinden gelip burada annemin ihtiyaçlarını giderip tekrar dönüyor. Bakımı düzenli yapılamadığı için mağdur oluyor. Bizde mağduriyetini gidermek için rapor almak istedik. Bakıma muhtaç raporu almak için gittik. Heyet yüzde 89 rapor verdi. Eğer yüzde 90 ağır özürlü raporu verilse idi, bakım ücreti alarak, bakımını düzenli yapılabilecekti. İki yıldan beri yatağa mahkum olan birisine neden yüzde 89 rapor veriliyor? Şuanda yatağından kalkamıyor. İlgililerin bu konuda yardımcı olmasını istiyorum. Bu rapora itiraz edeceğim. Yatalak olan bir kişiye yüzde 89 rapor verilirken, yürüyenlere yüzde 90'ın üzerinde rapor verildiğini görüyoruz. Annem 1 puanla bu haktan mahrum oldu" dedi.

Hastane yetkilileri ise, verilen sağlık kurulu raporuna itiraz edilebileceğini ifade etti.