Memura yapılacak zam belli oldu
Atiker Konyaspor Başkanı ''Bylock'' iddiasıyla ilgili ifade verdi
Vatandaşa zorunlu olan kural artık Suriyelilere serbest

Yedirenk Sanat Vakfı'ndan Usta'ya ödül

Yedirenk Sanat Vakfı, 'Usta'nın Günü Projesi’yle Prof. Dr.Nevzad Atlığ’ı ağırlıyor.

A+ A-

Türk Sanat Musikisi’ne hayat veren ve uzun yıllarca TRT İstanbul Radyosu Müdürlüğü görevini başarıyla yerine getiren değerli usta Prof. Dr. Nevzad Atlığ, Yedirenk Sanat Vakfı tarafından  “Ustanın Günü Projesi” kapsamında onurlandırılacak. Türk müziğinin geliştirilerek korunması ve özünün gelecek nesillere saklanması için gerçekleştirilen musiki çalışmalarında yaşamı  boyunca özenle çalışmış olan büyük usta, kendisine sunulacak ödülle onurlandırılacak. Atlığ’ın sanat yaşamının kısa bir özetinin sunulacağı, talebelerinin kendisine şükranlarını sunarak sanatlarını icra edecekleri, Türk musikisine sağladığı büyük katkılardan dolayı en anlamlı biçimde selamlayacakları bu özel davet, 28 Ocak 2013 Pazartesi akşamı Beşiktaş Four Seans Otel’de gerçekleşecek. 

Atlığ adına, Yedi Renk Sanat Vakfı tarafından Ustanın Günü Projesi kapsamında gerçekleşen ikinci etkinliğinde ağırlanacak olan Türk Musikisinin saygın isimlerinden Prof. Dr. Nevzad Atlığ'a bu gecede sanat, basın ve cemiyet hayatının önemli isimleri de eşlik edecek.

Başta Prof. Dr. Ali Rıza Kural,  Münip Utandı ve Adnan Çoban olmak üzere değerli isimler eserleriyle ustanın yanında olacaklar. Gelenekli sanatlarımızın büyük ismi ve Atlığ’ın eski dostu Prof. Uğur Derman da büyük ustayı anlatacağı bir konuşma yapacak.

Yedirenk Sanat Vakfı tarafından, ikincisi Nevzad Atlığ’a atfedilen bu önemli etkinlik,  daha önce  Ressam Devrim Erbil ve Hat Sanatçısı Hasan Çelebi adına düzenlenmiş ve  yoğun ilgi görmüştü.

Prof. Dr. Nevzad Atlığ;
1969’da Millî Eğitim Bakanlığı Türk Musikisi komisyonuna başkan seçildi. “1000 Temel Eser Komisyonu” üyeliği yaptı. TRT yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundu. 1976 yılında kuruluşunda önemli hizmetler yaptığı Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği korosunun şefliğine getirildi. Çeyrek asır devam ettiği İstanbul Belediye Konservatuarı’ndaki sanat kurulu başkanlığı ve Türk musikisi hocalığından ayrıldı. 1981 yılında Klasik Türk Müziği dalında başarı ödülünü aldı. Türkiye Millî Kültür Vakfı’nca 1983 yılında Türk Kültürüne Hizmet Ödülü’ne lâyık görüldü. 1983 yılında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu üyeliğine seçildi ve 1984 yılında TRT yüksek kurulu üyeliğine atandı.
1985 yılında profesör, 1987 yılında da Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne lâyık görüldü.