Yemen'deki Ateşkes

Yemen'de BM'nin çağrısı üzerine gece yarısından sonra yürürlüğe giren ateşkes, ülkenin çeşitli kentlerinde ihlal edildi

Yemen'deki Ateşkes
A+ A-

SANA (AA) - Yemen'de Birleşmiş Milletler'in (BM) çağrısı üzerine gece yarısından sonra yürürlüğe giren ateşkesin ülkenin çeşitli kentlerinde ihlal edildiği ve Husilerin Taiz ilinde düzenlediği saldırılarda 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Taiz'deki Askeri Meclis'ten yapılan yazılı açıklamada, Husiler ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı güçlerin, yürürlüğe girdiği ilk saatlerden itibaren ateşkesi bütün cephelerde ihlal ettiği, amaçlarının ateşkes ortamını kullanarak daha fazla kazanç elde etmek olduğu belirtildi.

Askeri Meclis ve meşru yönetim yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG), operasyon odasının daha ateşkesin yürürlüğe girdiği ilk saatlerde askeri hedeflere yönelik 25'ten fazla ihlal tespit ettiğini açıkladı. Sivillerin de hedef alındığının kaydedildiği açıklamada, söz konusu ihlallere rağmen, ordu ve HDG'nin ateşkese bağlı kaldığı ancak savunma ve karşılık verme hakkının saklı olduğu ifade edildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Husiler, Taiz ilinin batısındaki 35. Zırhlı Tugayın mevzileri ve Hava Savunma Kışlası'na yoğun saldırı düzenledi ancak başarılı olamadı.

- Taiz'de 2 kişi hayatını kaybetti

Er-Ravda Hastanesi sağlık kaynakları da Husilerin topçu saldırıları sonucu Taiz'in El-Biarara bölgesinde 1 sivil, Usayfira bölgesinde ise 1 HDG mensubu olmak üzere 2 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Öte yadan HDG kaynakları, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Taiz ilindeki Husilerin bulunduğu Es-Selal ve El-Caşe tepelerini hedef aldığını belirtti. Başkent Sana'nın kuzeydoğusundaki Nehm ile Cevf ve Marib kentleri başta olmak üzere diğer bölgelerde ateşkesin ilk saatlerinde yaşanan çatışmaların ardından kısmen sessizliğin hakim olduğu aktarıldı.

Yemenli siyasi analist Ahmed Arami AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Husiler her zaman olduğu gibi ateşkesten faydalanarak zafer elde etmeye çalışıyor. Ancak bu sefer Taiz çok fazla ihlale sahne oldu." diye konuştu.

HDG ve ordu birliklerinin şu ana kadar ateşkese uyduğunu kaydeden Arami, "İhlallerin devam etmesi halinde HDG, ordu birlikleri ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ateşkese bağlı kalacağını sanmıyorum." dedi.

Yemen'de, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 18 Nisan'da Kuveyt'te yapılması planlanan müzakereler öncesi ilan edilen ateşkesin dün gece yürürlüğe girdiği bildirilmiş, ateşkesin Taiz'de 7 defa ihlal edildiği kaydedilmişti.