Öğretmen evine giderken infaz edildi !
Avusturya'ya misilleme ! Böyle arandılar
3 belediye başkanı hakkında bomba iddia !

Engelliler Sarayı’ndaki tatbikat film sahnelerini aratmadı

Bağcılar’daki Engelliler Sarayı’nda düzenlenen Afet Acil Durum Tatbikatı’nda heyecanlı sahneler yaşandı.

Engelliler Sarayı’ndaki tatbikat film sahnelerini aratmadı
A+ A-

Bağcılar’daki Engelliler Sarayı’nda düzenlenen Afet Acil Durum Tatbikatı’nda heyecanlı sahneler yaşandı. 7.2 şiddetindeki deprem sırasında çıkan yangın sebebiyle binayı duman sardı. İçeride mahsur kalan engelli kursiyerlerin kurtarılması için harekete geçen YARKUR ve AFAD ekipleri başarılı bir kurtarma operasyonuna imza attı. En üst kata mahsur kalan engelliler ipli istasyon vasıtasıyla kurtarılırken, film sahnesini aratmayan görüntüler ortaya çıktı.

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı, Engelliler Haftası kapsamında farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bağcılar Belediyesi, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Yıldız Arama ve Kurtarma Derneği’nin (YARKUR) ortaklığında düzenlenen tatbikat sırasında 200 engelli kursiyer ile yakını ekipler tarafından kısa sürede tahliye edildi. Yangın sebebiyle yoğun duman atında kalan binanın üst katında mahsur kalan engellilerin ipli istasyonlar vasıtasıyla kurtarılması film sahnelerini aratmadı.

Program ilk olarak Afet Acil Durum Kursu’na katılan 320 kursiyere  Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı tarafından sertifikalarının verilmesiyle başlandı. Çağırıcı, yaptığı konuşmada Bağcılar ailesi olarak Engelliler Sarayı gibi ülkemizde benzeri olmayan bir tesise sahip olduklarını hatırlattı. Engelliler Sarayı kapsamında örnek bir tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyleyen Çağırıcı, “Afetin ne zaman geleceğini bilemiyoruz. Bu amaçla afetten korunmak için bilincin gelişmesi ve afet anında neler yapılması gerektiği önem kazanıyor. Alınacak tedbirlerle afet anında ortaya çıkabilecek büyük zararların önüne geçilebilir.” dedi. Tatbikatın örnek bir çalışma olduğunun altını çizen Çağırıcı, “Allah (c.c.) ülkemizi büyük afetlerden korusun. Hayatın bir gerçeği olan afete karşı tedbir almak zorundayız. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz bu başarılı tatbikata emeği geçen herkesi kutluyorum.” şeklinde konuştu. 

“İPLİ İSTASYON VASITASIYLA EN ÜST KATTAN TAHLİYE GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda düzenlenen afet tatbikatı ‘siren’ sesiyle başladı. Yarkur Başkanı Göksel Çevirgen, İBB İtfaiyesi Bağcılar Grup Amiri Orhan Gurbetoğlu’nun da katıldığı tatbikatta 42 kişilik AFAD ve YARKUR ekibi görev yaptı. Alt katlarda mahsur kalan engelli kursiyerlere en kısa sürede ulaşmak amacıyla harekete geçildi. İlk olarak zemin kattaki engelli kursiyerler refakatçiler eşliğinde dışarı çıkarıldı. Donanımlı ekipler, bu sırada orta ve üst katlarda mahsur kalanlara ulaşmaya çalıştı. Orta katlardakiler acil tahliye sandalyesi ve görme engelliler için yapılan özel zilli halat vasıtasıyla engellilerin tahliyesi yapıldı. Üst kattaki engellilere ulaşan ekipler ipli istasyon vasıtasıyla engellileri beşinci kattan halatlarla sağ salim bina dışına çıkarmayı başardı. İpli istasyonlu kurtarmada mahsur kalan kişiye Yarkur üyesi Ayşe Akyol eşlik etti.