Trump Türkiye'ye teşekkür etti dünya izledi
Türkiye'den Barzani'ye son teklif
Protokole garsonlu, gazilere self servis

Gaziantep Büyükşehir'den otobüslere yeni hat

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gaziantep ulaşımında yaşanan sıkıntıları en aza indirmek amacıyla yeni hatlar oluşturdu.

Gaziantep Büyükşehir'den otobüslere yeni hat
A+ A-

Ulaşımdaki sıkıntıları asgariye indirmek için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir, yol, köprülü kavşak, sola dönüş yasaklarının yanı sıra bazı bölgelere yeni hatlar açarken, bazılarını da uzattı.

Bu kapsamda düzenleme yapılan hatlar şöyle:

“B36 Hattı Yeni Yazı Köyü’ne kadar uzatıldı. B63 Karataş-Yukarıbayır-Karşıyaka-Gazikent-GATEM Kunduracalar Sitesi yeni hat açıldı. B67 Mavikent-Karataş 2-Çocuk Hastanesi yeni hat açıldı. B41 Karataş 2 Bölge tramvay aktarma Yaren Sitesi ve Güneykente uzatıldı. B65 İstasyon-Balıklı-İnönü Cad.-Cumhuriyet-TÜRGEV Kız Öğrenci Yurdu-Çocuk Hastanesi-GASKİ Göleti-Gaziantep Huzurevi yeni hat açıldı. B73 Yukarı İmolar-Seymenli-Çamurlu-Karayusuflu-Ilıcak-Başak-Güllü-Taşlıoba-Gedikkuyu-Koçlu-Tekirsin-Kızıkhamurkesen-Akçaburç-Akçagöze-İncesu-Kayaönü-İstasyon hat uzatıldı. B79 Gazikent-Kırsal terminal-Üniversite-Karataş 1-Mavikent-Şahinbey Sanayi Sitesi yeni hat açıldı. B80 Gazikent-Kırsal Terminal-Üniversite-Karataş 2 yeni hat açıldı.”

Bin 897 durakta 136 hatta ve 885 araçla hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, ayrıca, tramvay ve duraklarında da yeni düzenlemeler yaptı.

Bu arada belediye, vatandaşa kolaylık olsun diye mart ayından itibaren otobüs duraklarında “otobüsüm nerede” uygulamasını başlattı. Vatandaşlar internet vasıtasıyla akıllı cep telefonlarına İOS ve android uygulamasını indirmeleri gerekiyor. Bu uygulama ile hangi otobüsün hangi durağa ne zaman geldiğini kolayca öğrenebiliyor.

Yine, Ulaştırma Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı tarafından hizmete giren “Akıllı Durak” ile yolcular bilgilendiriliyor. Otobüs durağında bekleyen bir yolcuya, elektronik tabela ile hangi otobüsün kaç dakika sonra durağa geleceği ve nereye gideceği bilgisi veriliyor. Bu vesile ile yolcu gideceği yerin bilgisini öğrenerek ona göre bekliyor.

Yapılan düzenlemeler ve yeni hatlarla günlük yolcu taşıma kapasitesini yükselten Büyükşehir, bu çerçevede günlük 427 bin 189 yolcuya hizmet veriyor.