İstanbul’un özel halk otobüsleri kontak kapattı

İstanbul Otobüs A.Ş.’nin erguvan otobüsleri, bugün kontak kapattı. İstanbul’da toplam 900 civarında erguvan otobüs var. İETT'den yapılan açıklamada greve katılanlar hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtildi.

İstanbul’un özel halk otobüsleri kontak kapattı
A+ A-

İstanbul Otobüs A.Ş. bünyesinde hizmet veren sendika üyesi erguvan halk otobüsü işletmecileri bugün sefer yapmıyor.

Kontak kapatan bir grup otobüs sahibi, Olimpiyat Stadı çevresinde toplandı. Eylemin Avrupa yakasındaki 600 otobüsü kapsadığı belirtiliyor.

“YASAL İŞLEM BAŞLATILMIŞTIR”

İETT de eylemle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.


Açıklamada, “İstanbul’da toplu taşıma hizmeti için İstanbul Otobüs AŞ bünyesinde çalışan bazı ‘Erguvan Otobüs’ işletmecileri ekonomik sebepler ileri sürerek bugün yolcu taşımama eylemi yapmıştır. Sabah itibari ile Anadolu yakasında 104 araç, Avrupa yakasında ise 148 araç olmak üzere toplam 252 araç sefere çıkmamıştır. İETT olarak halkımızın mağdur olmaması için tüm tedbirler alınmıştır. Avrupa yakasında 173 Anadolu yakasında ise 79 olmak üzere toplam 252 araç ile ek sefer düzenlemiştir. İstanbul Halkı toplu ulaşımda bugün alınan önlemler nedeniyle önemli bir sorun yaşamamıştır. Meydana gelen lokal aksaklıklara anında müdahale edilerek ulaşım sağlanmıştır. Yolcu taşımama eylemine katılan işletmeciler hakkında yasal işlem başlatılmıştır” denildi.