YSK üyelerine suç duyurusu

YSK üyelerine suç duyurusu
Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diploması ile ilgili tartışmalarda HKP, Danıştay'a ve Yargıtay'a başvurarak, YSK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Noterler Birliği, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmak için sunduğu diplomasının fotokopisini, aslını görmeden aslı gibidir şeklinde onaylayan noter katibine soruşturma açmayan notere uyarma cezası vermişti.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ise, konuyla ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurarak dikkat çeken bir adım atmıştı.

HKP, YSK'ya yaptığı başvuruda, Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun ilgili maddelerinden; "Seçilme Yeterliği"ne sahip bulunmadığını, bu yüzden de Cumhurbaşkanlığı mazbatısının iptalini ve Cumhurbaşkanlığı'nın düşürülmesine karar verilmesini istemişti.

YSK REDDETTİ

HKP'nin başvurusuna, Pazartesi günü YSK'dan bir yanıt gelmişti. YSK, HKP'nin başvurusuna "ret" yanıtıyla dönmüştü.

YSK, HKP'ye verdiği yanıtta, daha önceki başvuruları hatırlatarak ve önceki kararların kesin olduğunun altını çizerek, Erdoğan'ın diplomasının yeniden incelenmesinin olanağının bulunmadığını belirtmişti.

HKP'DEN YENİ ADIM

HKP ise, konuyla ilgili olarak yeni bir adım attı.

HKP, Danıştay'a ve Yargıtay'a başvurarak, YSK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. HKP, YSK'nın, hukuku ayaklar altına aldığını belirtti.

HKP, suç duyurusunda; YSK'ya yaptıkları başvuruda, diploma ile ilgili uyarı ve şikayetlerine rağmen hiçbir inceleme yapılmadığını, YSK üyelerinin gerekli bilgi ve belgeleri toplamadığını ve YSK'nın yeni belgeleri görmezden geldiğini belirtti.

HKP, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ve YSK üyeleri; Muharrem Akkaya, Cengiz Topaktaş, Kürşat Hamurcu, Faruk Kaymak, Refik Eğri hakkında Anayasa’nın 101. maddesi ile 6271 Sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Yasası'nın 6. maddelerini ihlal yoluyla Görevi Kötüye Kullanmak ve Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi yönünden soruşturma yürütülerek cezalandırılmalarını istedi.