YSK'dan CHP ve İYİ Parti'nin itirazına ret !

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP ve İYİ Parti'nin İstanbul'da 39 ilçenin tamamında seçimin iptal edilmesi yönünde yaptığı başvuruyu reddetti. Karar oy birliğiyle alındı.

YSK'dan CHP ve İYİ Parti'nin itirazına ret !
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP ve İYİ Parti'nin, İstanbul'da tüm ilçe belediye başkanlığı seçimleri ile 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle ayrı ayrı yaptıkları başvuruları reddetti.

CHP ve İYİ Parti, İstanbul'un ilçe seçimlerinin tam kanunsuzluk nedeniyle iptalini istemişti. Karar oybirliği ile alındı.

CHP ve İYİ Parti, İstanbul'da sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesinin ardından YSK'ya başvurarak İstanbul’da 39 ilçenin tamamında seçimlerin iptalini ve yenilenmesini talep etmişti.

CHP başvurusunda 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimlerinin de iptalini istemişti. Başvuru dilekçesinde, “Madem ki sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlük nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal ediliyor, o zaman aynı usulle teşkil edilen sandık kurullarının görev yaptığı 24 Haziran seçimleri de iptal edilmeli” tezi öne sürüldü.

YSK, bugünkü gündem toplantısında tüm başvuruları ele aldı.

Kurul, CHP ve İYİ Parti'nin sandık kurullarının teşekkülündeki usulsüzlükler nedeniyle İstanbul'daki tüm seçimlerin iptali ile 24 Haziran seçimlerinin iptal edilmesi istemlerini reddetti.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News