Aydın'daki vahşette şok gerçek ortaya çıktı
MHP ile AK Parti arasındaki Davutoğlu krizi büyüyor
Niğde Belediye Başkanı istifa etti

Yüksek yargıda Devlet Başkanı polemiği

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rize ziyaretine Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanlarının da katılıp beraber çay toplamasıyla başlayan polemik büyüyor.

Yüksek yargıda Devlet Başkanı polemiği
A+ A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki günlük Rize ziyaretine Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanlarının da katılıp beraber çay toplaması ile ilgili muhalefet partilerinin eleştirileri üzerine Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit açıklama yaptı. Cirit, "Devletin başkanıyla bir arada olmaktan onur duyarız." dedi

Gazetecilerin, eleştirilerle ilgili sorularını cevaplayan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "Ben onu anlayamadım, niye eleştiri konusu oldu? Devlet oradaydı, devletin başkanı. Türk geleneklerimize göre devlet başkanına çok ayrı bir değer veririz. Devlet başkanı, devletin başı ve birliğimizin sembolüdür. Onun katılmış olduğu, Meclis Başkanı'nın, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri'nin, tüm yüksek yargının katılmış olduğu bir toplantı yapılmış olması, oradaki bir başka çay toplantısının yapılmış olması, bu arada bizim de iştirak etmemiz kadar doğal bir şey olamaz. Biz devlet başkanıyla bir arada olmaktan, devletin başkanıyla bir arada olmaktan onur duyarız." şeklinde konuştu.

tarla-(1).jpg

Cirit'e CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirileri de hatırlatıldı. Polemiğe girmeyeceğini belirten Cirit, "devlet başkanı" ifadesini kullandığının hatırlatılması üzerine, "Cumhurbaşkanı demek istedim" diye düzeltti.

cay-toplama.jpg

Yargı dünyasını sarsan ziyarete bir tepki de İstanbul Barosu’ndan geldi. Söz konusu ziyareti ‘tehlikeli ve talihsiz’ olarak yorumlayan İstanbul Barosu,  açıklamasında “Yüksek Yargı Organlarının başkanlarını ve tüm yargı mensuplarını üzerinde taşıdıkları  “cübbenin” onur ve saygınlığı ile Türk Milletine karşı olan sorumluluklarının gereğini yapmaya, buna uygun davranmaya davet etmeyi bir hukuk kurumu olarak görev sayıyoruz” ifadelerine yer verdi.