Adım adım mükemmel bir ebeveyn olun

Artık kendinizi yargılamayı bırakın.. Siz de mükemmel bir ebeveyn olabilirsiniz.

A+ A-

1- Mutlaka yanlış yaptığınız şeyler olacak
O yüzden endişelenmeyi bırakın: Eğer neyi yanlış yaptığınızı bilmiyorsanız şimdi vereceğimiz örnekler sizin için. Bebeğinizi emzirmezseniz geceleri uyumuyor ve göğüs uçlarınız düşmek üzere. Suçlayacak başka da kimseniz yok. Ya da sütünüz yetmediği için bebeğinize ek mama vererek onu bir anlamda zehirliyorsunuz. Canavardan farkınız yok. Ya da çalıştığınız için çocuğunuza dadı tutmak zorunda kaldınız. Muhtemelen ileride size adınızla seslenecek. Bütün bu ayrıntılarla kendinize eziyet etmeyi lütfen bırakın.

2- Uyumak iyi bir fikir değil
Ebeveynliğinizin ilk yıllarında çocuğunuzun uykusu hayatınızın en önemli konusu olacak. Ve muhtemelen kendi uykusuzluğunuz da bu döneme damgasını vuracak. Uyku konusunu da kafanıza takmayın çünkü bu biraz da genetik bir davranış modelidir. Sizi bu konuda yönlendirmek isteyen insanlar ya yalan söylüyor ya da size kitap satmaya çalışıyordur.

3- Hayatınız korku filmine dönecek
Ebeveyn olmanın pek çok güzel ve muhteşem yanı olsa da bu gibi anlar genellikle banyoda tek başınıza kaldığınızda yaşanır. Geri kalan zaman ise, hem duygusal hem de fiziksel yorgunluktan ibarettir. Böyle hissettiğiniz için kendinizi kötü hissetmenize gerek yok çünkü bütün ebeveynler aynı yorgunluğu hisseder.

4- Partnerler arası ilişki
Genellikle çocuk doğduktan sonra partnerler arası ilişkilerde de bazı sorunlar yaşanır. Aniden, bütün ilgi ve sevgi çocuğunuza yönelir ve araya mesafe girer. Partnerler arası ilişkiyi eski haline getirmek biraz zaman ve emek ister. Partnerlerin birbirlerini eskisi gibi kabul etmeleri, yeni bir döneme girdiklerini kabullenmeleri ve kendilerini ekip olarak görmeleri gerekir.

5- Anne mutlu değilse kimse mutlu değildir
Aslında doğru: Eğer siz mutluysanız ancak o zaman bebeğinize faydanız dokunabilir. Bu yüzden her şeyden önce kendi ruh sağlığınızı ön planda tutmalı, gerekirse psikolojik yardım almalısınız. Çocuğunuzun mutluluğunun sizin mutluluğunuza bağlı olduğunu unutmayın ve kendinizi sakın ihmal etmeyin.

HT Hayat