Bu ipuçları ile çocuğunuz interneti güvenli kullansın

Facebook, çocuklarının internetteki güvenliği konusunda ebeveynlere de önemli rol düştüğünü vurguladı.

Bu ipuçları ile çocuğunuz interneti güvenli kullansın
A+ A-

Güvenlikten Sorumlu Global Direktör Antigone Davis’in kaleme aldığı, teknoloji sayesinde insanların bağlantı kurma şekillerinin değiştiğini ancak aileler için güvenlik konusunda çocuklarla yapılacak konuşmaların temel prensiplerinin aynı kaldığını vurgulayan Facebook’un ipuçları:

Facebook olarak, insanların güvenliğini sağlamalarına yardımcı olabilmek için ürünler, ilkeler ve eğitim programları geliştirdik.

Bununla beraber, güvenlikle ilgili en önemli konuşmanın ebeveyn/vasi ile çocuğu arasında geçtiğini biliyoruz. Teknoloji sayesinde insanların bağlantı kurma şekilleri değişti ancak aileler için güvenlik konusunda çocuklarla yapılacak konuşmaların temel prensipleri aynı kaldı. 

Bunu aklınızda tutarak, internette çocuğunuza en iyi şekilde nasıl ebeveynlik yapabileceğiniz konusundaki fikirlerimize bir göz atın:

1) İşe yarayan yöntemleri değiştirmeyin.

Genelde gerçek hayatta çocuğunuza nasıl ebeveynlik yapıyorsanız internet ortamında da aynı şekilde davranabilirsiniz. Çocuğunuzun aranızda vardığınız bir anlaşmaya daha iyi uyum sağladığını görüyorsanız, iki tarafın da kabul edeceği bir anlaşmaya varın. Ya da belki çocuğunuzun sadece temel kuralları bilmesi gerekiyordur. Bu durumda, çocuğunuza ilk kez bir mobil cihaz aldığınızda bu kuralları erken bir aşamada belirleyebilirsiniz. 

2) Çocuklar \"söylediğinizi değil yaptığınızı yapar\" ve bu gerçek hayatta olduğu gibi internet ortamında da geçerlidir.

İyi bir örnek olmaya çalışın. Çocuğunuz için sosyal medyada veya internette bir zaman sınırı belirliyorsanız (örneğin, akşam 10’dan sonra mesaj atmak yok) aynı davranışı sergileyerek örnek olmanız büyük bir fark yaratacaktır. Çocuğunuzun internette medeni bir şekilde davranmasını istiyorsanız, ona gönderdiğiniz mesajlarda medeni davranma ve saygılı olma konularında örnek olun. 

3) Erken aşamada bağlantı kurun ve standartları belirleyin. 

Elde edilen veriler, ebeveynlerin çocukları sosyal medyayı kullanmaya başlar başlamaz onlarla internette iletişime geçmeleri gerektiğini göstermektedir. Çocuğunuz Facebook’a katılır katılmaz onunla arkadaş olun veya Instagram’a kaydolduğunda hemen takip etmeye başlayın. Beklediğinizde, iletişime geçmek daha da zorlaşır. Bu pek de şaşırtıcı değil, ancak gerçek hayatta çocuğunuzla aranızdaki diyaloglar ve konuşmalar için erken aşamalarda zemin yarattığınız gibi,  internet ortamında da böyle bir zeminin erken aşamalarda oluşturulması gerektiğini akılda tutmak faydalı olabilir. Çocuğunuz sosyal medyaya adım atmadan önce bile onunla genel olarak teknoloji hakkında konuşun. Bu konuşmalar, ilerideki konuşmalarınız için zemin oluşturmanıza yardımcı olabilir.

4) Önemli anları kaçırmayın.

Bu konuşmaların doğal olarak yapılabileceği pek çok zaman vardır. Örneğin çocuğunuzun ilk cep telefonunu alması (temel kuralların belirlenmesi için iyi bir zamandır), 13 yaşına basarak Facebook’u, Instagram’ı ve diğer sosyal medya servislerini kullanabilecek yaşa gelmesi veya sürücü ehliyeti alması (mesajlaşmaya değil arabayı sürmeye odaklanma konusunu konuşmak için iyi bir zamandır) gibi. 

5) Çocuğunuzdan size öğretmesini isteyin.

Instagram hesabınız yok mu? Belki de bir müzik yayını servisini denemek ilginizi çeker. Çocuğunuz zaten bu servisler konusunda bilgi sahibiyse, sizin için muhteşem bir kaynak olabilir. Bu konuşma ayrıca emniyet, gizlilik ve güvenlik konularını tartışmak için de bir fırsat olabilir. Örneğin, kendi Facebook hesabınızı açarken ona gizlilik ayarları hakkında sorular sorabilirsiniz. Çoğu ebeveynin çok iyi bildiği gibi, çocuğunuz size bir şeyler öğretme fırsatından çok hoşlanacaktır. 

Bu liste yalnızca bir başlangıç ve sizin ailenizin ihtiyaçlarına tamamen uymayabilir. Burada önemli olan şey konuşuyor olmanızdır. 

Leyditurk.com