Çocuklar günde bir yumurta tüketmeli

Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, bir yaşını dolduran çocukların günde bir yumurta tüketmesi gerektiğini söyledi.

A+ A-

Ege Üniversitesi Tıp  Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, çocuklardaki demir  eksikliğinin kırmızı et ve yumurtayla karşılanabileceğini belirtti. Kırmızı et alamayan ailelere yumurtayı öneren Yağcı, \"Yumurta, anne sütünden sonra en  değerli proteindir. Yumurta ayrıca proteinleri açısından vücutta kalıcılığı yüzde 100 en değerli bir besin kaynağıdır\" dedi. 

Belirli bir ısıda saklanan yumurtadan bir canlı çıktığını, başka bir besinde böyle bir özelliğin olmadığını belirten Yağcı, şöyle konuştu: \"Bir yaşını dolduran çocuğa anne sütü yüksek olmayan proteinlerinden dolayı yetersiz kalacağı için hayvansal proteinleri öneriyoruz. Burada da yumurta  ilk tercihimizdir. Dolayısıyla bir yaşını dolduran çocukların günde bir yumurta  tüketmesi gerekir. Protein, kalsiyum ve demir kaynaklarını düşünmemiz lazım. Her ailenin kendi kültürü ve ekonomik yapısına göre bir uygunluğu vardır. Kırmızı et  bugün 25-35 lira bandında seyrediyor. Dolayısıyla kırmızı et alamıyorsak onun  yerine yumurta tercih edilmelidir.\" 

Yazın yumurta yenir mi

Halk arasında \"yazın yumurta yenmez, sıcakta dokunur\" anlayışı olduğunu anımsatan Yağcı, alerjik durumların yumurtaya bağlanmasını doğru  olmadığını savundu. Hamilelere de yumurta tüketmelerini tavsiye eden Yağcı, \"Bunun yanında  \'sarılık geçiren çocuğa yumurta yedirilmez\' anlayışı da yanlış. Benim bildiğim  \'karaciğer nakli gerekiyor\' denilene kadar yumurta tüketilebilir. Hamile bir  anneye günde iki yumurta demek ona ve çocuğuna yapılmış en büyük iyiliktir\"  ifadelerini kullandı.  

Yağcı, yumurtaya karşı alerjisi ve ailede kolesterole bağlı genlerle geçen yağ bozukluğu olmayan çocukların yumurta yemesinin alacağı protein değeri bakımından önemli olduğunu sözlerine ekledi.