Çocuklar kaç yaşında okula başlayabilir?

Uzmanlara göre çocuklar, 24-36 ay arasında yarım gün olarak ana okuluna başlayabilir.

A+ A-

Pedagog Derya Öztürk, anaokulu arayışı içinde olan ailelerin, okulda arayacakları kriterlerin, güvenlik, kaliteli eğitim, bilgili öğretmenler, yedirilen gıdalar, gün içerisinde uygulanan programın niteliği olması gerektiğini bildirdi.

Ekonomik koşulların da önemi olduğunu vurgulayan Öztürk, kaliteli eğitim anlayışına sahip hiçbir okulun fiyat pazarlığı yapmayacağını belirterek, \'\'Okul seçiminde öncelikle fiyat bazlı bir araştırma içerisindeysek, kesinlikle anneanne, babaanne ve ya bakıcıların çocuğumuza bakması en hayırlısıdır. Kurumsal okulların belli standartları vardır. Tek bir merkez kontrolünde çalışan okullar güvenilirliği tam, denetlenme sistemi sıkı okullardır. Kaliteli eğitim anlayışına sahip hiç bir okul fiyat pazarlığı yapmaz\'\' diye konuştu.

Çocukların, düşünülenin aksine 24 aydan itibaren anaokuluna gidebileceğini ifade eden Pedagog Derya Öztürk, şöyle dedi:

\'\'Okullar, oryantasyon döneminden sonra çocukları okula başlatmalıdırlar. İlk gün kapıdan ağlayarak alınan çocuğun güven duygusu ciddi bir zarar görür. Annesine bağlı olduğu dönemde kaygısı artan çocukta okul fobisi oluşur ve bu önemli bir psikolojik düğümdür.

Bu yaş grubu için bir okul düşünüldüğünde eğer halen kazanılmamış bir tuvalet alışkanlığı varsa okula alışma döneminden sonra kazandırılması daha uygun olur. Okula alışma süreci, her ne kadar sosyal de olsa çocuk için zor bir süreçtir.

36 aylık bir çocuk, kesinlikle okul çağına gelmiştir. Bu konuda korumacılık yapmak, çocuğu okula başlatmamak, aile büyükleri ya da bakıcıdan destek almak, çocuğunuza yapacağınız en büyük kötülüktür.

Bu dönemde çocuklar öğrenmeye en açık oldukları dönemdedir. Dil becerileri, sosyal zekaları çok hızlı gelişir. Yaratıcılığı, özgünlüğü desteklenen çocuklar özgüvenli, kendine inanan, yaratıcı çocuklar olarak hayata hazırlanırlar. Kişilik gelişiminin okul öncesi dönemde oluştuğu unutulmamalıdır. Okul öncesi dönemde iyi bir eğitim almış çocuk, ilkokul döneminde hiç bir sorun yaşamaz. \'\'