Çocuklarımızı bazen ihmal etmek gerekir

Çocuğunuzun iyiliğini istiyorsanız, bazen kendi haline bırakın.

Çocuklarımızı bazen ihmal etmek gerekir
A+ A-

Büyük ihtimalle ilk defa anne olduğunuzda, daima çocuğunuzun yanında olmaya, her sorusunu cevaplamaya ve hiçbir anını kaçırmamaya çalışırsınız. Kısacası onun için yaşamaya başlarsınız.

Bu şekilde davranmanın çocuğunuzu nasıl etkileyeceğini hiç düşündünüz mü?

Üzerine titreyerek yetişdirdiğiniz çocuğunuzun, istediği her an onun ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olmanızı beklemesi, diğer insanların konuşmalarını bölmekten hiç utanç duymaması ve dünyanın sadece kendi etrafında döndüğünü düşünmesi sizi şaşırtmasın.

Bu durumu önlemek için yapmanız gereken, bazen çocuğunuzu kendi haline bırakmak, her an her dakika onun etrafında olmamak.

Sağlıklı bir psikolojik gelişim için yapmanız gerekenler:

• Çocukların sizin müdehaleniz ya da gözetiminiz olmadan özgürce oynayabilmelerini sağlamak.

• Çocukların başkalarının da ihtiyaçları olduğunu anlamalarını ve saygı göstermeyi öğrenmelerini sağlamak.

• Hayatlarında yolunda gitmeyen bazı şeyleri öncelikle kendi başlarına düzeltmeye çalışmaları konusunda cesaretlendirmek.

• Günün her anında, etraflarındaki herkes için dünyadaki en önemli şey olmadıklarının farkına varmalarını sağlamak.

• Hareketlerini her an kontrol etmemek.

Çocukların, eğer karşılaştıkları problemleri kendi başlarına çözmelerine izin verirseniz, hayat ve diğer kişiler ile olan ilişkileri hakkında daha fazla şey öğrenme şansları oluyor.

Çocukların her sıkıldığı anı video oyunu ya da filmle geçiştirmeye çalışmak, kendi kendilerini eğlendirmek için yollar bulmalarına engel oluyor ve bu nedenle zihinsel gelişimleri olumsuz etkiliyor.

Onları kontrol etmeden, bölmeden ve organize edip gözlemeden zaman geçirmelerine izin verin. Kısaca çocuklarınızı rahat bırakın. Böylece, daha mutlu olduklarını, kendi problemlerini kimsenin yardımı olmadan çözme becerisi kazandıklarını göreceksiniz. Ayrıca, başkalarının zamanına ve ihtiyaçlarına saygı göstermeyi ve kendi istekleri konusunda özveride bulunmayı da öğrenecekler. Böylece sağlıklı bir yetişkinliğe doğru emin adımlarla ilerleyecekler.

HT Hayat