Dikkat çeken istatistik: Boşanmalar artıyor!

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye’de en çok açılan davaların boşanma davaları olduğunu belirterek "Boşanma sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artarak,128 bin 411'e yükseldi” dedi.

Dikkat çeken istatistik: Boşanmalar artıyor!
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Mersin Barosu tarafından avukatlara, ‘Aile Hukuku ve Mal Rejiminin Tasfiyesi' konulu seminer düzenlendi. Avukat Mustafa Kırmızı'nın sunumuyla Mersin Barosu Konferans Salonu'ndan düzenlenen seminere, Mersin Barosu Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu üyeleri, avukatlar ve stajyer avukatlar katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye'de en çok açılan davaların boşanma davası olduğunu ifade ederek, “Türkiye'de boşanma oranları her geçen yıl daha da artış gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, boşanma sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artarak,128 bin 411’e yükseldi” dedi.

"MEDENİ HUKUK, ATATÜRK'ÜN EN BÜYÜK DEVRİMLERİNDEN BİRİSİDİR”

Başkan Yeşilboğaz, “Cumhuriyetin en büyük devrimlerinden bir tanesi de, Medeni Hukuk alanında yapılan devrimlerdir. Özellikle kadın hakları açısından Medeni Kanun'un gelmesi çok önemliydi. Bugün Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimlerinden birisi olan Medeni Hukuk alanındaki seminerimiz için bir araya geldik. Bu bizler için de anlamlı bir tesadüftür” diye konuştu.

Daha sonra sunum yapan Avutat Mustafa Kırmızı, Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Türk Medeni Kanunu, mal rejimleri ile ilgili genel hükümler, mal rejimi sözleşmesi, mevcut mal rejiminin mal ayrılığına dönüştürülmesi, edinilmiş mallara katılma rejimi, 4721 sayılı yasaya göre diğer eşin mal varlığına yapılan katkının geri alınması, edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesi durumunda kişisel malların ve edinilmiş malların ayrılması' konularında katılımcılara bilgiler verdi.

 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News