Ev kiralarken nelere dikkat etmeli ?

Ev kiralarken bu önemli noktaları aklınızdan çıkarmayın.

Ev kiralarken nelere dikkat etmeli ?
A+ A-

Mesafe
Sizin ve eşinizin gündelik hayat rutinlerine uygun koşullarda bir ev tuttuğunuzdan emin olun. Ulaşım yerleriniz ve ulaşım biçiminizi göz önüne alarak evinizin okulunuz, işiniz, market, sık kullandığınız destinasyonlar, taksi ya da otobüs durağı gibi birinci dereceden önemli noktalara yakın olmasına dikkat edin. İkinci derece öneme sahip noktamız ise aynı şehirde yaşıyorsanız eğer, ailelere olan uzaklık -tabii yakın mı uzak mı olmak istediğiniz size kalmış! Bir de ev sahibinizin nerede oturduğunu da öğrenmekte fayda var; zira üst katta oturan yaşlı ve meraklı ev sahibesi hanımteyzeyle sıkıntı yaşamanız mümkün.

Ev Sahibi
Ev sahibi demişken, mümkünse evi tutmaya karar vermeden kendisiyle tanışın -emlakçınızdan bunu talep etmeye hakkınız var- nasıl biri olduğuna dair fikir edinmeye çalışın ve eğer gözünüz tutmazsa evi de tutmayın.

Evin Önceki Sakinleri
Tutmadan önce evin yeni olup olmadığını, daha önce kiracının mı yoksa ev sahibinin mi oturmuş olduğunu öğrenmeye çalışın ve ilk oturan siz değilseniz en son ev sahibi oturmuş olanları tercih edin. Çünkü ev sahibinin çıktığı ev kiracının çıktığı evden daha bakımlı ve problemsizdir. İlk bakışta bu anlaşılmasa bile altyapısı daha iyi durumdadır.

Alt Yapı
Evin altyapı unsurlarına çok dikkat edin çünkü bunlar en masraflı kısımlardır. Isınma, su ve elektrik tesisatı, mutfak ve banyo aksamı ne durumda? Perde rayları var mı? Dolap kapakları, çekmeceler, kapı ve pencere kolları, musluklar çalışır durumda mı? Hijyenik olması gereken bölgelerin -mutfak ve banyo tezgahları- temizlenebilirliği uygun mu? Camlar çift cam mı? Eğer varsa evdeki altyapı eksikliklerinin ne kadar masraf gerektirdiğini ön görmeye çalışın ve bunları kimin karşılayacağı konusunda ev sahibinizle pazarlık yapın.

Yön ve Işık
Evin yönünü mutlaka öğrenin; en azından oturma alanı ve yatak odası için bu önemli. Güney batıya bakan bir salon çok fazla güneş alıp sizi bunaltabilir ya da kuzeye bakan bir yatak odası soğuk olabilir. Evinizin en çok kullandığınız bölgeleri ne çok fazla ışıklı ne de çok karanlık olmalı. Bu yüzden yöne dikkat ettiğiniz kadar kaçıncı katta olduğunuza da dikkat etmelisiniz.

Kat ve Asansör
Kat demişken, eğer yüksek katlarda oturacaksanız asansörün durumuna da göz atmakta fayda var.

Depolama Alanları
Bir evin derli-toplu ve düzenli görünmesinde en önemli rolü oynayan unsur dolaplardır. Odalarınızdaki gömme dolaplar yazlık ve kışlıkların saklanmasında, mutfak ve banyo dolapları minik birçok obje ve ürünü depolamanıza, girişlerdeki portmanto da sizin ve misfarilerinizin ayakkabı ve paltolarının ortalıkta saçılmamasına yetecek nitelikte olmalı.

Mekanın Kullanımı
Müstakbel evinizi gezerken kafanızda nereyi ne şekilde değerlendireceğinizi kurmaya çalışın. Kararınızı verdikten sonra mekanların mevcut eşyalarınızla uyumluluğunu karşılaştırın. Örneğin yatak odası takımınız düşündüğünüz odaya sığacak mı?

Park Yeri
Hakkında söylenecek fazla birşey yok, arabanız varsa önemli bir ayrıntı.

Apartman Sakinleri
Belki hayati öneme sahip değil ama, yine de haklarında mümkün olduğunca çok bilgi edinmekte fayda var. Dolaylı da olsa hayatınızı etkileyebilirler.

Dugun.com