Karne stresi çocukları hasta ediyor!

Okullarda birinci eğitim döneminin sonuna geliniyor.

A+ A-

İlk dönem çalışmalarının sonuçlarını karnelerinde görecek olan küçükler kadar, aileler de karne gününü heyecanla bekliyor. Ancak bu heyecanlı bekleyişin yarattığı stresin etkileri çocuklarda reflü ve mide sorunları olarak geri dönebiliyor.

Çocuklarda stres, mide asit salgısını arttırıyor. Özellikle sınav ve karne dönemlerinde birçok çocuk ve gençte bu strese bağlı hastalıklar ve rahatsızlıklar görülebiliyor.

Prof. Dr. Yonca Tabak çocuklarda stresin mide salgısını arttırdığını belirterek “Bu dönemlerde birçok çocuk ve gençte karne ve sınav stresine bağlı; karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık, boğaza ekşi su gelmesi gibi mide sorunları görülebilir” diyor.

Sınava Hazırlanırken Kahve ve Çikolatadan Uzak Durun

Karne heyecanı ve sınav gibi stres yaratabilecek konularda çocukların hassasiyetine dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Tabak “ Uyanık kalmak, motivasyon ve odaklanmayı artırmak adına çikolata, çay, kahve gibi kafein içeren uyarıcılar kesinlikle alınmamalıdır.  Böyle bir durumda reflü ve reflünün yol açtığı astım atakları her zamankinden daha sık görülmeye başlar. Hastalıktaki bu alevlenmeler ve sınav sırasında da rahatsızlanacağı korkusu çocukta daha da fazla strese yol açar.”  diyor.
Çocuklara Stres Yüklemeyin

Sınavlara hazırlanan çocuklarda, gelecek kaygısı ve başaramama korkusu yoğun olarak görülürken, daha küçük yaş grubunda olan çocuklarda karne ve düşük notlar korku ve stres yaratıyor. Çocukların üzerinde yeterince baskı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Tabak, birde aileler tarafında baskı uygulanmaması gerektiğini vurguluyor.

Prof. Dr. Yonca Tabak, özellikle alerji ve astımı olan okul çocukları için 10 önemli madde sıralıyor;

1- Sınav hazırlığında olan veya ara sınıflarda ders başarısını artırmak isteyen öğrencilere bir de aileleri tarafından karne notları konusunda ek baskı uygulamaması ve çocukların stresten uzak tutulması gerekmektedir.

2- Sınavlara hazırlık aşamasında çocuk ve gençlerin uyanık kalmak için kafein içeren çay, kahve ve enerji içeceklerinden uzak tutulması uygun olacaktır.

3- Geç saatlere kadar çalışmak durumunda olunduğunda yatmadan önceki 2 saat beslenmenin kesilmesi ve bol su içilmesi gerekmektedir.

4- Zihin açar mantığı ile çikolata ve benzeri kakaolu gıdalardan uzak durulmalıdır.

5- Strese bağlı psikolojik rahatlama adına sağlıksız beslenmeye yönelen çocukları, fastfooddan uzak tutacak alternatif gıdaların (Ör: ev köftesi + ekmek + ayran; evde yapılmış sıvı yağlı mayasız poğaça, kurabiye; cevizli tarçınlı meyve tatlıları) el altında bulundurulması önemlidir.

6- Kış aylarında zihinsel aktivitenin desteklenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için balık yağı (Omega 3) ve D vitamini takviyesi yapılmalıdır.

7- Ekşi portakal vb. meyve suları yerine taze sıkılmış elma, havuç suyu tercih edilmelidir.

8- Kızartmadan kaçınılmalı, fırında kızartılmış az yağlı gıdalar tercih edilmelidir.

9- Çiğ sarımsak ve soğan mide asidini artırdığından antibiyotik niyetine çiğ sarımsak; soğan yedirme uygulamasından kaçınılmalıdır.

10- Astım hastalığı kontrol altında değilse mutlaka doktor kontrolünde ek önlemler alınarak hastalık bulgularının baskılanması uygun olacaktır.

Prof. Dr. Yonca Tabak Hakkında Bilgi

Prof. Dr. Yonca Tabak 1966 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1984 yılında "Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu.  Yükseköğrenimini 1984 -1990 yılları arasında "İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi"nde tamamladı. 1996 yılında Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.  1996 - 1998 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı’nda Çocuk Alerjisi ve İmmünolojisi dalında yan dal eğitimi aldı. Dr. Yonca Tabak eğitimi sırasında ve sonrasında çocuk astımı ve alerjisi konusunda yaptığı çok sayıda klinik çalışma, yurt dışı ve ulusal dergi toplantılarında sunulmuştur. Nisan 2002 tarihinde doçentlik unvanını alan Dr. Yonca Tabak 42 yaşında (2008) Profesör olmuştur.  Avrupa Alerji İmmünoloji Derneği (European Academy of Allergy and Clinical İmmunology) tarafından verilen Çocuk Alerjisi Uzmanlık diploması sahibi de olan Prof. Dr. Yonca Tabak 2008 -2009 yılları arasında İstanbul Bilim Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı yapmıştır.  Prof. Dr. Tabak İstanbul Tabip Odası, Türk Pediatri Kurumu, Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği, Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği ve “European Academy of Allergy and Clinical Immunology” (Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği) üyesidir.

Saygılarımızla
Prof. Dr. Yonca Tabak