Küçük çocuklar hakkında bilmediğiniz 7 şey

Eğer küçük bir çocuğunuz varsa bu bilgiler size yardımcı olacak...

A+ A-

1. Sürekli dikkat çekmeye çalışan çocukların öğrenme becerileri daha iyi oluyor. Yapılan araştırmalara göre sürekli Bana bak! tavrındaki çocukların öğrenme ve işbirliği yapabilme yetenekleri ileri yıllarda daha iyi oluyor. Ebeveynleri dikkat çekme çabalarına pozitif tepki veren çocuklar, kurmaya çalıştıkları iletişimin tatmin edici olmasını bekliyorlar. Bunun sonucu olarak, ebeveynlerinin kendileriyle sosyalleşme girişimleri ile işbirliği yapma konusuna hevesle yaklaşıyorlar.

2. Bencil olmaları kendi suçları değil. Araştırmacılar, ödüllendirdikleri ve ödüllerini oyun arkadaşlarıyla paylaşmalarını istedikleri çocukların davranış ve beyin taramalarını incelediler. Elde edilen sonuçlar şöyle: küçük çocuklar paylaşmanın karşı tarafa fayda sağladığının farkındalar; ancak ödülün çoğunu kendilerine saklamayı içeren \'bencil\' kararın cazibesine direnemiyorlar. Neyse ki çocuk büyüdükçe beynin bencilce kararlara yol açan bölgesi de olgunlaşıyor.

3. Horlayan çocuklar hiperaktif olabilirler. Horlayan ya da uykusunda nefes tıkanıklığı yaşayan çocukların 7 yaş civarında hiperaktif olma ihtimalleri çok yüksek. Küçük çocukların uyku problemleri, gelişen beyin için zararlı olabiliyor.

4. Kendi ağızlarından çıkan kelimeleri farklı şekilde duyuyorlar. Yapılan araştırmalara göre, yetişkinler, ağızlarından çıkan seslerin söylemek istediklerini yansıtıp yansıtmadığını bilebilmek için kendi seslerini denetlerler. Ancak 2 yaşındaki bir çocuk duyumsal geri bildirimlerini yetişkinler gibi kontrol etmez. Konuşma üretimini takip etmek için farklı bir strateji kullanır.

5. Günlük uyku yoksunluğu ruh hali rahatsızlıklarına sebep olabilir. Araştırmalara göre, günlük uyku ihtiyaçları karşılanmayan çocuklarda kaygı artıyor, haz ve ilgi seviyeleri düşüyor ve problem çözme becerilerinin işlevi azalıyor. Bu çocuklar, heyecanlı ve ilgi çekici deneyimlerden doyurucu bir şekilde yararlanamıyorlar ve hayal kırıklıklarına adapte olabilme becerileri köreliyor.

6. Akran baskısına boyun eğiyorlar. Yapılan bir deneyin sonuçlarına göre, iki yaşlarındaki bir çocuğun bir hareketi kopyalaması için tek bir arkadaşını görmesi yeterli olabiliyor; ancak üç arkadaşında aynı anda gördüğü hareketi kopyalama olasılığı daha yüksek oluyor.

7. Hafızaları düşündüğünüzden daha güçlü. 80\'lerden önce, bebeklerin ve küçük çocukların geçmiş hafızaları olmadan yalnızca içinde bulundukları anda yaşadıklarına inanılıyordu. Ancak yirmi yıl önce yapılan bir deneyde 3 yaşındaki bir çocuğun 18 ay önce götürüldüğü lunaparkı hatırlayabildiği görüldü. Ve son dönemlerde yapılan bir deneyde de 27 aylıkken \'sihirli bir oyuncak\' gören bir çocuğun bu deneyimi altı yıl sonra hatırlayabildiği keşfedildi.

HT Hayat