Sınav kaygısı dönemi başlıyor

Uzman Hipnoterapist & Psikolog Gani Eser herkes için sınav kaygısı ile başa çıkma konusunda hem yardım edici hem de aydınlatıcı bilgiler sundu.

Sınav kaygısı dönemi başlıyor
A+ A-

Sınav kelimesi çoğumuz için rahatsız edici bir anlam taşır. Akademik ya da mesleki yönden sürekli seviyemiz ölçülür, başarılı olup olmadığımız, bir pozisyonu hak edip etmediğimiz bir sınavla belirlenir.

Sadece çocukları ya da gençleri ilgilendiriyor gibi görünse yetişkinlerin de karşısına çıkabilecek sınav kaygısı ile başa çıkmak konusunda işte size 6 altın öneri!

1-\'Sınav\' kelimesini hayatınızdan çıkarın

Bu rahatsız edici kelimenin yerine \'fırsat\' demeye başlarsanız bakış açınız da olumlu yönde değişecektir.

2-\'Ders çalışmak\' yerine \'öğrenmek\' kelimesini kullanın

Ders çalışmak; bilgiyi almak, hafızada tutmak, sınav zamanı kullanmak ve sonra unutmak anlamına gelirken öğrenmek; bir bilgiyi içselleştirmek, bir parçamız haline getirmektir.

3 - \'Algı biçiminize göre öğrenme modelleri seçin\'

Görsel, işitsel ya da duyusal algı biçimlerinden hangisi baskında öğrenme materyallerini ona göre seçin. İşitsel algınız ön plandaysa dinleyerek ya da sesli okuyarak daha kolay öğrenirsiniz. Videolar, slaytlar, resimler, tablolar ve grafikler görsel algınız baskınsa tercih etmeniz gereken materyallerdir.

Kinestetik algıya sahip olanlarınız öğrenirken duygularını da işin içine katarlarsa işleri kolaylaşır

4 - Kişiliğinize Göre Motive Olun

Kimimiz \'acıdan kaçan\', kimimiz \'hazza yaklaşan\' bir kişiliğe sahibiz.

Acıdan kaçanlarımız sınavda başarılı olamadıkları taktirde ne hissedeceklerine, hazza yaklaşanlar ise başarılı olduklarında tadacakları duyguya odaklanarak motive olurlar.

5-Kaygının kaynağının gerginlik olduğunu unutmayın

Sınav gününü hayal edin. Gergin hissediyorsanız derin nefes alıp rahatlamaya çalışın. Salona girişinizdenkağıdınızı teslim ettiğiniz ana kadarkiher anı zihninizdecanlandırın. Hangi aşamada gerginlik artıyorsa derin nefesalıp gevşeyinve devam edin. Kurgunuz ne kadar gerçekçi olursa o kadar başarılı olursunuz. Gevşeyerek veodaklanarak harika bir fırsatelde edeceğinizi düşünün.

6- Çevrenizden gelen olumsuz söylemlere kulağınızı tıkayın. 

Bu sizin fırsatınız. Başkalarının değil. O halde iç sesinizi daima önemseyin..

Leyditurk.com