Bebeğinizin beşiği nasıl olmalı?

Bebeğinizin ilk yatağının nasıl olması gerektiğini biliyor musunuz?

A+ A-

Hafif ve parlak renkli kumaşlarla döşenmiş, sevimli görünüşlü beşikler, her şeyden önce ilk bebeklerini bekleyen anne-babalar için çok çekicidir. Buna karşın, bundan vazgeçilmesi tavsiye edilir. Beşikler gerçi şık görünüşe sahiptirler, ama hiç de pratik değildirler. Çünkü, bebek bunun içinde çok kısa bir süre kalabilir. Ayrıca, beşikler, bebeğin hareket serbestliğini ve çevreyi görüşünü kısıtlar. Beşikleri gerektiği gibi temiz tutmak da çoğu kez mümkün değildir. Bebeğe uygun bir bebek yatağı alınıncaya kadar, bu iş için büyük bir çamaşır sepetini kullanmak daha uygundur.

Sepet, karşılıklı konmuş ve ayaklarından birbirine bağlanmış iki sandalye üzerine konur, kenarlarından sandalyenin arkalıklarına bağlanır, yıkanması kolay, açık renk, yumuşak bir kumaşla, çarşaf değiştirilmesi kolay olacak bir şekilde döşenir. İlk yatak olarak çocuk arabası önerilmez. Çünkü, çocuk arabaları hava geçirmeyen sentetik bezle kaplıdır. Bu bakımdan, bebeğin hava alması engellenmiş olur. Çocuk karyolası, pahalı olmakla birlikte, bebeğin ışık, hava almasını, güvenlik içinde bulunmasını ve hareket serbestliğini sağlar.

Bebek çok çabuk büyüyeceği için, ilerde de kullanılabilir. Karyolanın tekerlekli olması, istendiği zaman başka bir odaya götürülmesine olanak sağlar. Bununla birlikte, tekerleklerin sabitleştirilmeleri gerekmektedir, çünkü bebeğin her hareketinde sallanması ve gıcırdaması uygun olmaz.

Karyola döşemesinin ayarlanabilir olması, bebek büyüdüğü zaman döşemenin indirilmesini sağlar. Karyolanın yanlarındaki parmaklıklar bebeğin düşmesini önler. Kapalı bir karyola duvarı yerine parmaklıklı bir duvar tercih edilmelidir. Fakat, parmaklıkların bebeğin başının geçemeyeceği kadar sık olması gerekir. Karyolanın içinde kullanılacak yatak, at kılından ya da yosundan yapılmış düz ve sertçe bir yatak olmalıdır. Yatağın uygun sertlikte olması bebeğin bel kemiğinin düzgün olmasını sağlar.