Bebeğinizin zeki olması için...

Bebeğiniz zeki olsun istiyorsanız bu önerilere kulak verin.

A+ A-

Bebeğinizin zeka seviyesi annenin hamileliğini geçirdiği çevreyle ilişkilendirilir. Hamilelikteki psikolojik ve fiziki durumu, doğumdan sonra ilk 1-2 ay bebeğin zeka seviyesini %20 oranında etkiler. Bilim adamları hangi şartlar altında bebeklerin IQ’sunun olumlu etkilendiğini araştırdı.

Omega-3 Yağ asitleri

Omega-3 hamilelikte düzenli olarak yeterli miktarlarda tüketilmelidir. Omega-3 yağ asitleri çocuğun görüşüyle birlikte rahim gelişimi için de önemlidir.

Kolin

Kolin maddesi beyindeki hafıza ve öğrenme bölümlerinin gelişiminde önemli rol oynar. Hamilelikte günde 450 mg kolin alınmalıdır. Emziren anneler için ise bu oran 550 mg’dır. Kolin yumurta, dana eti ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur.

Annenin diş sağlığı

Ağız sağlığı hamilelikte çok önemlidir. Düşük kilolu doğum ve prematüre riski diş sorunları yaşayan annelerde daha yüksektir. Ayrıca bu annelerin bebekleri öğrenme güçlüğü çekebilir. Hamilelikte diş sağlığını korumaya ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Diş sağlığını bozacak besinlerden kaçının.

Stres

Yapılan araştırmalar hamileliğinde stres altında olan anne adaylarının rahimlerine yeterince kan gitmediğini ve bu nedenle bebeğin beyin gelişiminin olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Hamilelikte söz konusu olan herhangi bir stres durumunda psikolojik yardım alınması öneriliyor.