Bebek için nasıl hazırlık yapılır?

Bebek doğmadan önce almanız gereken bazı önlemler olabilir...

A+ A-

Buzluğu doldurun
Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra yemek yapmak için oldukça kısıtlı zamanınız olacak. İşinizi kolaylaştıracak şekilde dondurulmuş sebzeler, konserveler ve pişirmeye hazır yemekler stoklayın.

Evi bebek dostu hale getirin
Tüm elektrik düğmelerine koruyucu kapak takın.
Sert köşeli ev eşyalarının köşelerine koruyucular yerleştirin.
Kabloları ortadan kaldırın. Dolap kapaklarını kolay açılmayacak şekilde güvenlik kilitleriyle kapatın.

Araç koltuğu
Bebek gelmeden önce her türlü ihtiyacınızı halletmeniz akıllıca olacaktır. Araba yolculuklarında bebekler için araç koltuğu mutlaka kullanılmalıdır. Bir tane edinin.

Ev hayvanlarını da hazırlayın
Evinizde bir hayvan besliyorsanız hayvanınızın da bebeklere alışması önemlidir. Kendi bebeğinizden önce bebekli arkadaşlarınızı eve davet ederek bebeklere alışmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuk doktoru seçin
Bebeğiniz doğduktan sonra güvenilir bir çocuk doktoruna ihtiyacınız olacak. Etrafınızdakilere soruşturmaya başlayın.

Yardım tekliflerini geri çevirmeyin
Bebek doğduktan sonraki ilk haftalarda yemek pişirecek veya temizlik yapacak zamanınız ve belki de enerjiniz olmayacak. Yardım teklifinde bulunanları geri çevirmeyin.

Bebek bakımı ürünlerine dikkat
Bebek bezleri, biberon, yalancı meme, ıslak mendiller ve daha pek çokları... Bebeğinizin bakımı için gerekli olacak ürünleri seçmeye başlayın.

Bol bol okuyun
Bebeğinizin kaç saat uyuması gerektiğinden alması gereken besinlere kadar her konuda kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

Doğum çantası
Doğum çantası her an yanı başınızda olması gereken bir çantadır. Zira minik yaramazın ne zaman kapıyı çalacağını bilemezsiniz.