Çocuğunuz ateşlendiğinde bu hataları yapmayın !

Çocuğunuzun ateşini düşürmek isterken yükseltmeyin...

Çocuğunuz ateşlendiğinde bu hataları yapmayın !
A+ A-

Çocuklarda ateş düşürmek için ailelerin  kullandığı birçok metodun, çocuğun ateşini düşürmek isterken yükseltebileceği,  ateş düşürmek için kolonya, alkol, sirke ve buz kullanılmaması gerektiği  bildirildi.

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Pediatri Bölümü Uzmanı Dr. Melih  Çetinkaya, çocuklarda ateş ve ateşi düşürme metotları hakkında ailelere uyarılarda bulundu.
 
Ateşin, enfeksiyon hastalıklarında çocuk için bir savunma mekanizması  olduğunu ailelerin unutmaması gerektiğini vurgulayan Çetinkaya, ”38 derecenin  üzerindeki ısıya yüksek ateş denirse de ısının yükselişi ciddi bir hastalık  belirtisi olmayabilir” ifadelerini kullandı.
 
Çetinkaya, 37,5 derecenin üzerinde de ateşin yükselebileceğini düşünerek  dikkatli olunması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: ”Kulak, dil altı, cilt, popo ve koltuk altı ateş ölçme noktalarıdır.  Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0,5 derece daha düşüktür. Ateş kendi  başına bir hastalık olmaktan ziyade, bir hastalık belirtisidir. Her çocuğun ateşi  çıkar. Bu, vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol  altında tutmaktır. Çocuk ateş nedeniyle titrer. Aile ’eli ayağı buz gibi başı  yanıyor çocuğumun’ der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan  dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak, kan dolaşımının az olduğu  el ve ayaklar soğuk olacaktır.”
         
Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Çocuğunun ateşi olduğundan şüphelenen ailelerin ilk olarak ölçüm yapması  gerektiğine değinen Çetinkaya, 20 dakika sonra ateşin değişip değişmediğinin  kontrol edilerek tekrar ölçüm yapılması gerektiğine dikkati çekti.
 
Ateşi yüksek olan çocuğun yatırılması ve oda serinse bile giysilerinin  çoğunun çıkarılması gerektiğini anlatan Çetinkaya, ateşi olan bir çocuğun ancak  ince bir çarşafla örtünmeye ihtiyacı olduğunu, 39-40 derece ateşi olan çocuğun  bütün vücudunun ılık su ile ıslatılmış süngerle silinerek ateşinin  düşürülebileceğini anımsattı.
 
Dr. Çetinkaya, çocuğun ateşinin 39 derecenin altına düşene kadar  ölçülmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: ”Hiçbir zaman bu iş için soğuk su kullanmayın. Soğuk, kan damarlarını  büzüştüreceği için ısıyı düşürmek yerine yükseltecektir. Yapılan uygulamalar bir  netice vermezse, doktor kontrolünde ateş düşürücü şurup verin. Çocuğunuzun  belirli aralıklarla az miktarlarda da olsa sıvı şeyler içmesini sağlayın. Ateş  düşürmek için asla kolonya, alkol, sirke ve buz kullanmayın. Bunlar damarları ani  olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. Sonrasında ise damarlar genişler ve ateş  çok daha fazla yükselir. Özellikle küçük bebeklerde havale riskini artırır.”