Hamileler için stresle başetmenin yolları

Genç hamileler için daha iyi hissetmelerini sağlayacak birkaç öneri...

Hamileler için stresle başetmenin yolları
A+ A-

Doğum yapmaktan bebek sahibi olmanın yaratacağı masraflara kadar her şeyle ilgili stresmi yapıyorsunuz? Size bu konuda kendinizi iyi hissettirecek birkaç öneri:

1. Kendinize zaman ayırın. Ayaklarınızı uzatın, güzel bir kitap okuyun, küveti doldurup içine girin.

2. Yoga yapmayı deneyin. Kaslarınıza iyi gelecek ve rahatlama teknikleri doğum sırasında işinize yarayacaktır.

3. Doğumla ilgili soru ya da endişeleriniz varsa bunları konuşmaktan çekinmeyin. Doktor ya da ebeniz sizi bu konuda bilgilendirip rahatlatacaktır.

4. Hareket edin. Spor yapmak gerginliğinizi azaltacaktır. Kendinizi yormadan yapacağınız yürüyüş ya da yüzmek size iyi gelecektir. Su aerobiği de hamileler için önerilen sporlar arasında yer alıyor.

5. Doğuma hazırlanın. Bilgi sizi güçlü kılacaktır. Doğum öncesinde derslere katılın, kitap okuyun. Doğum zamanı geldiğinde daha güvenli ve kontollü hissetmenize yardımcı olacaktır.

6. Yeni bir bebek eşinizle olan ilişkinizi değiştirecektir. Eğer ebeveyn olmakla ilgili soru ve endişeleriniz varsa çevrenizden, doktor ya da ebenizden destek almaktan çekinmeyin.

7. Eğer öğrenciyseniz hamilelik ve öğrenciliği birarada götürmenin yollarıyla ilgili hocalarınıza akıl danışın.

8. Finansal konulara dikkat edin. Bebeğin ihtiyaçlarının listesini yapın, aile ve arkadaşlarınızdan gerekli şeyleri ödünç almaktan çekinmeyin.

9. B Vitamini içeren besinleri tüketmeye özen gösterin. Bu besinler stresi azaltmanıza yardım eder. Tam tahıllı ekmek iyi bir B vitamini kaynağıdır.

10. Kendinize iyi davranın. Bol bol gülün. Gülmek stresle mücadeleye birebirdir. Sinemaya gidin, arkadaşlarınızla birlikte olun. Ne yaparsanız yapın kendinizi mutlu edecek bir şeyler bulun.

HT Hayat