Düğününüz ucuza gelsin !

Hayallerinizdeki düğünü kendiniz daha ucuza yaratabilirsiniz.

A+ A-

Evlilik hazırlığı evlenmeyi belki de en güç hale getiren dönemlerden birisi. Maddi yetersizlikler kimi zaman düğünleri ertelemeye kadar gidebiliyor.

Düğün yapılacak yer, düğün detayları kısıtlı sürede çözümlenemeyecekler listesi olarak karşımıza çıkıyor. Toplu olarak ciddi masraflara bölünen işleri organize etmekle işe başlayabilirsiniz. Davetiyeler, düğün keseleri, gelin damat saçı, gelin buketi...

Hayal gücünüzü kullanın ve kendi düğününüzün organizatörü olun! Emin olun birçok organizasyon şirketi sizin düşündüklerinizi bir ekibi bir araya getirerek yapıyor!

Arkadaşlarınızı toplayın, fikirleri ortaya koyun ve mini bir alışverişle hem eğlenin hem unutulmaz bir düğün tasarlayın.


Sosyal yardımlarda bulunun
TEMA, WWF ve benzeri doğal hayatı koruma vakıflarıyla temasa geçip belirli bir yardımda bulunabilirsiniz. Davetliler adına yapacağınız yardımlarla hem unutulmaz bir düğün anısı bırakırken hem de doğaya hediye sunmuş olacaksınız.

Balayını önceden organize edin

Düğün tarihiniz yaza denk geliyorsa en geç ilkbahar ortalarına kadar balayını organize edin. Erken rezervasyonlardan ve uygun uçak bileti imkanlarından faydalananın.


Düğün davetiyelerini kendiniz tasarlayın
Özel tasarım programlarından yarım alarak kendi davetiyenizi istediğiniz gibi yaratabilir ya da en basit haliyle sevgilinizin ve kendinizin fotoğrafının basılı olduğu bir davetiye tasarlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ne istediğinize karar vermek ve sonrasında hedeften şaşmadan davetiyelerinizi bastırmak.

Sosyal medyadan faydalanın

Düğün davetiyesi bastırırken gerçekten gerekli miktarı belirleyin! Yakın çevreniz ve sosyal medya kullanan arkadaşlarınıza internet aracılığıyla ulaşın! Böylece büyük bir davetiye masrafından kaçınmış olacaksınız.


Düğün yemeği masraflı olduğu kadar seçim şansınızın da dar olduğu bir alan
Yakın çevrenizde iyi yemek yapan kadınlardan yardım alabilirsiniz! Maksimum beş kişilik bir kadın grubuyla konuşun ve soğuk mezelerin ağırlıklı olduğu bir açık büfe düşünün. Hem çevrenizdeki insanlara maddi olarak katkıda bulunursunuz hem de istediğiniz yemekler açık büfe olarak düğününüzde yer alır.

Düğün yapacağınız yeri son dakikaya bırakmayın

Evlilik başvurusunu yaptıktan sonra yapacağınız ilk iş mekânı kiralamak olsun! Fiyatların son dakikadaki yükselişine maruz kalmayın.

Hediye alternatiflerinden birisi arkadaşlarınızla toplanıp yapabileceğiniz cup cakeler
Hemen her kalıbın satıldığı cup cakelerle yaratıcı, eğlenceli mini hediyelerle düğününüzü unutulmaz kılın.

Kuaföre gelinlikle gitmeyin

Türkiye'deki birçok kuaförün nedeniz bir acımasızlıkla uyguladıkları bir fiyat programı! Gelin başı! Damat traşı! Gündelik kıyafetlerinizi giyinin ve daha önce provasını yaptırdığınız saçınızı yaptırın. Eve gidip gelinliğinizi ya da damatlığınızı giyin ve gereksiz para saçma sendromundan kurtulun.


Eğer bir arsanız varsa ve kalabalık bir aileye sahipseniz daha ufak bir bütçeyle harikalar yaratabilirsiniz
Yapı marketlerden alacağınız renkli ampuller kır düğünü havası yaratmanız için ilk adımız olabilir. Masa ve sandalyeleri kiralayabilir, kumaşçılardan alacağınız renkli kumaşlarla romantik bir ortam yaratabilirsiniz.

Düğün hediyelerini kendiniz tasarlayın

Lavanta keseleri, ev yapımı mum, badem şekeri keseleri... Bunların hepsini evinizde tasarlayıp düğün hediyesi olarak davetlilere verebilirsiniz.


Düğün davetiyelerini yerel posta yoluyla gönderin
Davetiyeleri kargoyla ya da elden vermek zor ve yorucu bir görev olabilir. Açık adresini aldığınız insanlara (özellikle uzaktakilere) davetiyenizi postayla gönderebilirsiniz.

Düğünü fotoğraflaması için yakın arkadaşlarınızdan yardım alın

Yakın çevrenizdekilere fotoğraf makinelerini getirmelerini söyleyin ve düğün bitiminde ortak bir veri depolama alanında fotoğrafları toplayın.


Gelin buketini kendiniz yaratın
Taze kır çiçeklerinden oluşturacağınız buketle düğününüze tazeliği getirin.

Davetlilerin oturma sırasını kendiniz belirleyin ve oturma düzeni için kartların üzerindeki isimleri siz yazın.