Evliliği kurtarmak için altın öneriler...

Uzmanlara göre modern toplumlarda evliliklerin işlerden arta kalan zamanlarda idare edilmesinden dolayı sorunlar yaşanıyor...

Evliliği kurtarmak için altın öneriler...
A+ A-

Türkiye'de ''kaynana-kayınpeder'' sorunlarının daha çok görüldüğünü kaydeden uzmanlar, Amerika'da ise bunun tam tersi bir durumun söz konusu olduğunu belirtiyor.

Uzmanlara göre Türkiye'de örüntülü ilişkiler, kuşaklar arası meseleler var. Aileler, çocuklarının sorunlarına objektif yaklaşamıyor. Her biri kendi kızının ya da oğlunun haklı olduğuna inanıyor. Tarafsız bir aile terapistinin sorunların çözümüne daha fazla katkısı oluyor. Genelde uzmanlar evlilikte büyüklerin mutluluğundan çok çiftlerin mutluluğuna odaklanıyor. Herşeye rağmen süren birliktelik çifti değil, büyükleri mutlu eder.

ÖNERİLER;

Günümüzün modern toplumlarında evlilikler işlerden arta kalan zamanlarda idare edildiği için sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle evliliğinize de işinize ayırdığınız kadar zaman ayırın.

İlişkinizi canlı tutmak için eşinizle baş başa zaman geçirin.

Sağlıklı bir ilişkide önce evlilik, sonra çocuklar gelmelidir. Eşinizle 'çocuklar nereye gidecek, ne yapacak' gibi konular dışında duygu ve düşüncelerinizi de konuşmalısınız.

Ev ve aile ortamı dışında hobilerinizi geliştirebileceğiniz ya da gönüllü olarak çalışabileceğiniz alanlarla ilgilenin. Bunları da eşinizle paylaşın. Araştırmalar, evin dışında farklı bir alana odaklanan çiftlerin daha sağlıklı bir evlilik yürütebildiğini gösteriyor.

Çiftler çok yorgun ya da endişeli olduklarında cinsel yaşamları olumsuz etkilenir. Dolayısıyla planladıkları program çok yorgun ya da endişeli oldukları bir dönem için düşünülmemelidir.

iVillage