Bu alışkanlıklar cildinizi kötü etkiliyor

Cildiniz her zaman bakımlı ve güzel görünebilir.. Tabii ki bu hataları yapmazsanız..

Bu alışkanlıklar cildinizi kötü etkiliyor
A+ A-

Cildinizin daima genç, güzel, pürüzsüz ve canlı görünmesi için, bazı kötü alışkanlıklardan da vazgeçmeniz gerekir.

Güneşten korunmamak
Güzel ve genç bir cilt için en önemli konu, güneşten korunmaktır. Bilinçsiz bir şekilde güneş ışığına maruz kalan kişilerin cildinde çillenme, güneş lekeleri, düzensiz bir cilt rengi (hem koyu hem açık lekelenmeler), ciltte kuruluk, ince kırışıklarda artış ve bunun sonucu olarak da erken yaşlanma belirtileri görülebilir. Bütün bunların önüne geçebilmek için yaz kış düzenli olarak güneş koruma faktörlü bir krem kullanmalısınız. Bronzlaşmak ciltteki pigmentlerin yok olmasına neden olduğundan, mümkün olduğunca bundan kaçınmalısınız.

Sigara
Sigara, cildin en üst bölümünde bulunan kılcal damarların daralmasına neden olarak ciltteki dolaşımı ve buna bağlı olarak cildin beslenmesini azaltır. Ciltteki oksijen seviyesinin önemli ölçüde azalmasına neden olur. Aynı zamanda nikotin, kolajen ve elastin üretimini ve yapısını etkilediği için ciltte ciddi bir esneklik ve gerginlik kaybı oluşur. Bu da cildin erken yaşlanmasına davetiye çıkarır.

Aşırı alkol
Birçok kişi, uygun ortamlarda alkol tüketebiliyor. Bunun bir zararı yok. Ancak bu durum gün aşırı bir alışkanlık hâline dönüşürse, o zaman dikkatli olmakta fayda var. Çünkü kandaki alkol seviyesi arttıkça, derinin sarkması ve yaşlanması çabuklaşır.

Yanlış kozmetik kullanımı
Her kadının günlük alışkanlığı olan kozmetiklerin bazıları cilde ciddi zararlar verebiliyor. Bunu önlemenin en kolay yolu, cilt tipinizle uyumlu, cilde zarar veren maddeler içermeyen (kurşun, paraben vb.) ürünleri kullanmaktan geçiyor. Bu tip ürünler çok donanımlı olduklarından cildi hem güneş ışınlarının etkilerinden koruyabiliyor hem de bakım yaparak cildin yaşlanmasını yavaşlatıyor.

Kirli makyaj fırçaları
Neredeyse her gün makyaj yapıyorsunuz! Bunun için makyaj fırçaları kullanıyorsunuz ve fırçalar bir süre sonra kirlenmeye başlıyor. Temizlenmemiş makyaj fırçalarıyla makyaj yapmak, ciltte enfeksiyona neden olabiliyor. Çünkü eğer düzenli olarak temizlenmezlerse içlerinde maalesef bakteriler oluşuyor. Makyaj fırçalarınızı haftada bir kez, yumuşak bir şampuanla yıkayıp, bir havlu üzerine sererek kurutabilirsiniz.

Aşırı peeling
Peeling cilt yüzeyini temizleyen sağlıklı bir bakımdır ama, aşırısı cildin yüzeyine zarar verebilir, daha çok sebum üretimine sebep olabilir. Peelingi haftada birden fazla yapmamaya özen göstermelisiniz. Eğer çok yağlı bir cilde sahipseniz haftada iki kez de kullanabilirsiniz.

Geç yatmak
Uykusuzluk birçok hastalığa davetiye çıkabilir. Akne, egzama ve sedef hastalığı bunlardan sadece birkaçı! Uyku, vücudun kendini onarmak için ayırdığı çok değerli bir zaman dilimidir. Bu süreç kesintiye uğrarsa, hücre yenilenmesi yavaşlar ve bu da cildin solgun görünmesine neden olabilir.

Makyajla uyumak
Yoğun ve yorucu geçen bir günün ardından makyaj temizlemek size çok zor gelebilir. Ancak bu unutulmaması ve kesinlikle atlanmaması gereken bir işlemdir. Çünkü makyajla uyumak, cilde sandığınızdan çok daha fazla zarar verir. Örneğin; makyaj malzemelerinin içindeki yağlar, kimyasal maddeler, gece boyunca cilde işler ve bunu sonucunda tıkanmış gözeneklerle beraber cilt problemlerinin önünü açar. Yani ne olursa olsun, mutlaka cildinizi temizlemeye özen göstermelisiniz.